DÜNYA
07 Tem 2022 12:20 Son Güncelleme: 07 Tem 2022 13:27

TÜİK BM bazlı nüfus verilerini paylaştı: Türkiye, çocuk ve genç nüfusta alarm veriyor!

TÜİK, Birleşmiş Milletler'e dayanarak dünya nüfusuyla ilgili ayrıntıları paylaştı. BM tahminlerine göre, ülkelerin çocuk nüfus oranlarında Afrika ülkeleri dünya ortalamasının üstünde yer aldı. Türkiye ise Avrupa'yı geçerken, dünya ortalamasının altında kaldı. Türkiye nüfus sayısında ise ilk 20 ülke arasında yer alarak 18'inci oldu. İşte ayrıntılar...

TÜİK BM bazlı nüfus verilerini paylaştı: Türkiye, çocuk ve genç nüfusta alarm veriyor!
Haberi Dinle

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, ülkelerin çocuk nüfus oranlarında Afrika ülkeleri dünya ortalamasının üstünde yer aldı. Türkiye ise Avrupa'yı geçerken, dünya ortalamasının altında kaldı. 2022 Dünya Nüfus Günü'nde TÜİK dünya nüfusuna dair detayları paylaştı.

Nüfus sayısında Türkiye ilk 20 ülke arasında yer alarak 18'inci oldu. Genç nüfus ve çocuk nüfus oranlarında dünya ortalamasının altında kaldı.

Çocuk nüfus oranında ilk 10 ülkeyi Afrika ülkeleri oluştururken, son 10 ülkede ise Avrupa 6 ülke ile yer aldı. Çocuk nüfus oranı için dünya ortalaması yüzde 30 olurken, Türkiye yüzde 26,9 ile ortalamanın altında kaldı.

ÇOCUK NÜFUSUNDA İLK SIRA NİJER'İN

Çocuk nüfus oranında ilk sırada Nijer (yüzde 56,4) yer alırken, bu ülkeyi Mali, Çad, Somali, Angola, Uganda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Burundi, Burkina Faso, Mozambik takip etti. Çocuk nüfus oranında son sırada yüzde 14,9 ile Singapur olurken, bu ülkeyi Japonya, Kore Cumhuriyeti, İtalya, Portekiz, Katar, Yunanistan, Almanya, Malta ve İspanya takip etti.

TÜRKİYE AVRUPA'NIN ZİRVESİNDE

Türkiye, çocuk nüfusu oranında Afrika ülkelerinin gerisinde kalırken, tüm Avrupa ülkelerinin önünde yer aldı. Avrupa'da yüzde 26,9 ile çocuk nüfus oranında zirvede bulunan Türkiye'yi, İrlanda, Fransa ve İsveç takip etti.

GENÇ NÜFUSTA DA AFRİKA BİRİNCİ

Genç nüfus oranında da Afrika ülkeleri listenin başında yer aldı. Genç nüfus oranı için dünya ortalaması yüzde 15,4 olurken, Orta Afrika Cumhuriyeti yüzde 22,6 ile ilk sırada yer aldı. Orta Afrika Cumhuriyeti'ni Afganistan, Nepal, Gine, Etiyopya, Doğu Timor, Zambiya, Malavi, Somali, Uganda takip etti.

TÜRKİYE GENÇ NÜFUSTA DÜNYA ORTALAMASINI KIL PAYI KAÇIRDI

Türkiye yüzde 15,3 ile dünya ortalamasının hemen altında yer alırken, listenin son sırasında Letonya yer aldı. Türkiye, genç nüfus oranında Avrupa Birliği üyelerinin önünde yer aldı.

YAŞLI NÜFUS ORANINDA AVRUPA ÜLKELERİ ÖNDE

Yaşlı nüfus oranı verilerine bakıldığında ise dünya ortalaması yüzde 9,6 olarak belirlenirken, listenin zirvesinde Japonya (yüzde 28,7) yer aldı. Japonya'yı takip eden ülkelerin tamamı Avrupa ülkeleri (İtalya, Portekiz, Finlandiya, Yunanistan, Almanya, Malta, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya) oldu.

YAŞLILARIN EN AZ OLDUĞU ÜLKE BAE

Türkiye yüzde 9,7 ile yaşlı nüfus oranında dünya ortalamasının hemen üstünde yer aldı. Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu ülke ise Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 1,4) oldu. Türkiye'nin yaşlı nüfus oranı Avrupa ülkelerinin tamamının altında kaldı. AB ülkelerinin yaşlı nüfus oranı ortalaması yüzde 21,1 oldu.

Yorumlar