DÜNYA
30 Oca 2018 22:29 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 08:57

Trump'tan sacusluğu önlemek için yerli 5G hamlesi

Trump yönetimi, Çin'in Amerikan telefon görüşmeleriyle ilgili casusluk yapmasını önlemek gerekçesiyle devletin yerli ve milli 5G ağı inşa etmesi seçeneğini değerlendiriyor.

Haberi Dinle

 Axios haber sitesi tarafından ele geçirilen Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bilgi notunda, 5G ağını kurma işinin Trump yönetimi tarafından devralınıp üç yıl içinde tamamlanması, gerekirse taşıyıcılara kiralanması öneriliyor.

ABD'de 5G teknolojisine geçişte altyapı inşasına talip şirketlerden biri de Çinli Huawei. Ancak daha önce AT&T'nin Huawei ile işbirliği girişimine Kongre'nin muhalefeti engel olmuştu.

Federal İletişim Komisyonu  Başkanı Ajit Pai ''Federal hükümetin ülke çapında 5G ağı inşa etmesin ve işletmesine yönelik her türlü teklife karşı çıkıyorum'' açıklamasını yaptı. 5G çin federal harcamaların çok büyük olacağını ve serbest piyasa açısından ters tepeceğini, inovasyon ve yatırım alanında liderliğin hükümette değil özel sektörde olması gerektiğini savunan FCC Başkanı, Trump yönetimini özel sektörü altyapı inşasına teşvik için elinden geleni yapmaya çağırdı.

ETİKETLER
#çin #TRUMP #casusluk
Yorumlar