DÜNYA
10 Ara 2019 14:43 Son Güncelleme: 10 Ara 2019 14:53

Trump'tan ABD'li Yahudilere: Acımasız katiller

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde İsrail Amerikan Konseyi Zirvesi'ne katıldı. Zirvede ABD'li Yahudilere şakayla karışık söylediği sözler ise soğuk duş etkisi yarattı.

Haberi Dinle

ABD Başkanı Trump Cumartesi günü İsrail Amerikan Konseyi'nin Florida'daki yıllık konferansına katıldı.  

Sürekli olarak "İsrail'in en yakın dostuyum" diyen Trump İsrail'e karşı eleştirileri tiye aldı. Trump sözlerine "Bu ülkenin halkının İsrail’i daha çok sevmesini sağlamak zorundayız. Çünkü onlar harikalar ancak İsrail’i yeterince sevmeyen Yahudi insanlarımız var" diyerek başladı.

Ancak daha önceleri emlak sektöründe olan Trump, konuşmasının ilerleyen dakikalarında Yahudilerin malvarlıklarına değindi ve 'Yahudilerin gözü paradan başka şey görmez' tarzı kalıplar kullandı. Trump, "Birçoğunuz emlak işinde ve sizi iyi tanıyorum. Sizler acımasız katillersiniz. Hiç iyi insanlar da değilsiniz ama bana oy vermek zorundasınız. Başka seçeneğiniz yok. Pocahontas (Elizabeth Warren) için oy kullanmayacaksınız, size bunu söyleyebilirim. Servet vergisine oy verecek değilsiniz. Benden hoşlanmasanız bile, ki biliyorum buradaki bazıları hiç hoşlanmıyor. Aslında bazılarını da benim hiç hoşuma gitmiyor. Her neyse, yine de benim en büyük destekçilerim olacaksınız, çünkü onlar kazanırlarsa hepiniz 15 dakika içinde işsiz kalırsınız. Bu nedenle buna çok zaman harcamak zorunda değilim" ifadelerini kullandı.

Trump'ın ifadeleri salonda gülüşmelere yol açıp 'esprili' bulunsa da sosyal medyada kimileri bunun 'anti-semitik' olduğunu savunarak "İşte bu yüzden Amerikalı Yahudiler Trump'a değil Demokratlara oy veriyor" dedi.

Amerikan Yahudi Komitesi de Trump'ın açıklamalarını 'komik' bulmayarak tepki gösterdi ve 'hitabetini değiştirme' çağrısında bulundu. Komite, Twitter hesabından "İsrail’e olan desteğinizi takdir ettiğimizden, Amerika'daki Yahudi seçmenlere hitap etmenin, yaptığınız para referanslı çirkin klişeleri beslemekten daha iyi bir yolu olması gerektiğiniz düşünüyoruz." dedi.

Yorumlar