DÜNYA
22 Kas 2020 10:31 Son Güncelleme: 22 Kas 2020 10:31

Trump’ın korona tedavisinde kullanılan ilaca onay çıktı

ABD Başkanı Trump’ın korona virüs tedavisinde kullanılan antikor kokteyline ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından acil kullanım onayı geldi. Antikor kokteylinin korona virüse yakalanan kişilerin hastaneye yatmadan hafif semptomlarla geçirmelerine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Haberi Dinle

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ABD Başkanı Donald Trump'ın korona virüs tedavisinde de kullanılan bir antikor kokteyli için acil kullanım onayı verdi.

Regeneron firmasına ait antikor kokteyli ABD'de Covid-19 tedavisinde yüksek riskli hastalara uygulanabilecek.

Onay verilen antikor kokteyli daha önce ABD Başkanı Donald Trump korona virüse yakalandığında, kendisinin tedavisinde kullanılmıştı.

Antikor kokteylinin, korona virüse yakalananların hastaneye yatmasına gerek kalmadan, hastalığı hafif semptomlarla geçirmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar antikor kokteylinin hastalığın hemen başında, uygulanması gerektiğini söylüyor. Hastaneye yatmış ya da oksijen terapisine ihtiyaç duyulan hastalarda kullanılmasına izin verilmiyor.

Firma, kasım ayı sonuna kadar 80 bin, Ocak 2021'de ise 300 bin hastaya yetecek kadar antikor kokteylini hazırlayabileceğini duyurdu. FDA bu ay başında "Eli Lilly" firmasına ait bir antikor ilacına da "acil kullanım onayı" vermişti.

Yorumlar