EKONOMİ
07 Eki 2019 20:20 Son Güncelleme: 07 Eki 2019 20:20

Trump tweet attı dolar 5.81'i geçti

Güne Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine kurulacak güvenli bölge için operasyon yapacağı haberi ile 5.69'dan 5.75'e çıkarak başlayan dolar/TL öğlen saatlerinde 5.73'e kadar gevşese de akşam saatlerinde önce ABD'li Senatör Graham ardından ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'yi hedef alan sözleri ile 5.81'in üzerine tırmandı.

Trump tweet attı dolar 5.81'i geçti
Haberi Dinle

Dolar/TL ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi tehdit eden tweeti ile 5.81'i geçti.  Türk Lirası, dolara karşı yüzde 2.2 değer yitirdi. Trump akşam saatlerinde "Daha önce de söylediğim gibi, eğer Türkiye benim düşünceme göre sınırını aşan bir şey yaparsa, Türkiye ekonomisini (daha önce de yaptığım gibi) tamamen yok ederim" şeklinde bir tweet attı. Trump'dan önce ABD'li Senatör Lindsey Graham'da  "Türkiye, Suriye’ye girerse, yaptırım getireceğiz ve IŞİD'in yıkılmasında ABD’ye yardım eden Kürt güçlerine saldırırsa, NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacağız" paylaşımında bulunmuş ve dolar/TL 5.75'teki hareketine bu tweet ile başlamıştı. 

Dolar kuru haftaya ABD ile Türkiye ilişkileri ve Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yönelik uzun zamandır gündemde olan askeri operasyona dair sıcak haber akışıyla hareketli başladı.

Yorumlar