DÜNYA
12 Oca 2021 09:23 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 09:23

Trump ile Pence bir araya geldi

Trump ve yardımcısı Pence, Kongre baskınının ardından ilk kez Beyaz Saray'da bir araya geldi. Görüşme için basına açıklama yapan bir yetkili "Trump ve Pence iyi bir konuşma yaptı" diye konuştu. Baskın sonrası Demokratlar, Pence'e Trump'ı görevden alması için çağrı yapmıştı.

Haberi Dinle

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kongre baskını sonrası ilk kez Beyaz Saray'da bir araya geldi. 

Amerikan basınının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Trump ve Pence'in bugün Oval Ofis'te bir araya geldiği belirtildi. 

"İYİ BİR KONUŞMA YAPTILAR"

Basına açıklama yapan bir yetkili, "Trump ve Pence iyi bir konuşma yaptı" ifadesini kullandı. 

Trump ve Pence'in gelecek hafta görevin Joe Biden ve ekibine devredilmesini de ele aldığına işaret eden yetkili "İkili, geçen hafta kanunları çiğneyen ve ABD Kongresini basan kişilerin, 75 milyon Amerikalı tarafından desteklenen 'Önce Amerika' politikasını yansıtmadığını bir kez daha vurguladı" dedi. 

TRUMP'TAN 'ACİL DURUM' HAMLESİ

Öte yandan Trump, Joe Biden'ın 20 Ocak'taki göreve başlama töreni için gerekli hazırlıkların yapılması adına federal fonların kullanılmasına yönelik 'acil durum' ilan etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın, Biden'ın 20 Ocak'taki göreve başlama töreni için gerekli hazırlıkların yapılması adına bir 'acil durum' ilan ettiği belirtildi.

Acil durum çerçevesinde Trump'un, İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Federal Acil Durum Yönetimi Ajansını (FEMA) gerekli tüm acil ihtiyaçların karşılanması ile görevlendirdiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump'ı destekleyen on binlerce gösterici 6 Ocak'ta Washington'daki Ulusal Park'ta toplanmış ve ABD Kongresi'ne yürümüştü. 

Polis barikatlarını aşan kızgın göstericiler Kongre'ye basmış ve ülkede infiale yol açan görüntüler ortaya çıkmıştı. 

Çıkan çatışmalarda biri polis 5 kişi hayatını kaybetmiş ve olayların bastırılması için Kongre'ye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti. 

Kongre baskının ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e olayları azmettirdiği gerekçesi ile Trump'ı Anayasanın 25. Maddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu. 

Demokratlar bugün de Trump'a yönelik azil sürecinin başlatılması için karar tasarısı sunmuştu. 

 

Yorumlar