DÜNYA
22 Ağu 2019 10:50 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:37

Trump: Doğum yoluyla vatandaşlık hakkını kaldırabilirim

ABD Başkanı Donald Trump, yine tartışmalara yol açacak bir yorumda bulunarak doğum yoluyla vatandaşlık hakkını kaldırabileceğini açıkladı. Trump'ın açıklaması ABD'de tartışmalara neden oldu.

Trump: Doğum yoluyla vatandaşlık hakkını kaldırabilirim
Haberi Dinle

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, hükumetinin ABD vatandaşı olmayan ve yasa dışı olarak ABD’ye göç eden insanların doğan çocuklarına vatandaşlık hakkına son vermek istediğini açıkladı.

Doğum yoluyla ABD vatandaşlığı hakkı veren yasayı kaldıracak bir kararname imzalayacağını belirten Trump, "İnsanlar buraya gelip çocuk doğuruyor ve bebek tüm haklarıyla ABD vatandaşı oluyor. Dünyada böyle bir şeyin mümkün olduğu tek ülke biziz. Bu çok saçma ve bunu kaldıracağım" şeklinde konuştu. 

ABD anayasasının ilgili 14. maddesi: "Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş veya Amerika Birleşik Devletleri uyruğuna geçmiş ve Amerika Birleşik Devletleri hukukuna tabi olan herkes, Birleşik Devletlerin ve ikamet etmekte oldukları eyaletin vatandaşıdır" şeklinde yer alıyor. 

1861 yılında ABD’deki İç Savaş’tan sonra Afrika’dan getirilen siyah Amerikalıların tam vatandaşlık haklarına sahip olmaları için Anayasada yapılan yeni düzenleme ile,“ABD’de ikametgah eden tüm insanlara” vatandaşlık hakkı verilmişti. O zamandan beri, ebeveynleri Amerikan vatandaşı olsun ya da Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak yaşayan olsun olmasın, Amerika Birleşik Devletleri'nde doğan çoğu kişiye vatandaşlık hakkı verilmektedir. 
Başkan Donald Trump, yaklaşık bir yıl önce benzeri bir açıklama yaparak herkesi şaşırtmıştı. 

Yorumlar