KÜLTÜR - SANAT
14 Mayıs 2016 17:55 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:20

TİKA Göktürkler'e ait kurganı müze yapacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Moğolistan'da Göktürkler'den kalma Mayhan Uul Kurganı'nı müze yapmak için faaliyete başladı.

Haberi Dinle

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Moğolistan'da Göktürkler'den kalma Mayhan Uul Kurganı'nı müze yapmak için faaliyete başladı.

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur'un 210 kilometre batısındaki Bulgan eyaletinde Mayhan Uul (Çadır Dağı) eteklerinde yer alan ve Göktürk Devleti (552-745) dönemine ait olan kurganın korunması ve müze haline getirilmesi için TİKA ve ilgili Moğol kurumları arasında anlaşma imzalandı.

TİKA Ulan Batur Koordinatörü Veysel Çiftçi, Asya coğrafyasında belgesel film çeken fotoğrafçı Cemal Gülas yönetimindeki Asya Ekspedisyonu'na Mayhan Uul kurganının güzelliklerini anlattı.

Bin 500 yıl önceki Türk sanatıyla tek örnek

Çiftçi, bin 500 yıl önceki Türk sanatıyla ilgili bilgi veren belki de tek örnek olan kurganın içerisinde yer alan eşsiz duvar resimleri ve kurgan yapısının doğal haliyle korunması ve buradan çıkarılan tüm parçaların da orjinalinde olduğu haliyle kurgana yerleştirilerek bir müzeye dönüştürmeyi planladıklarını bildirdi.

Duvar resimleri cam kafeslerle kapatılacak

TİKA'nın bütün Moğolistanda Türk tarihine ait kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Çiftçi, kurganın yapısının güçlendirileceğini, çevresel etkenlerden korunması için önlem alınacağını, duvar resimlerinin cam kafeslerle kapanacağını aktardı.

2011'de Moğol ve Kazak arkeologların kazısıyla ortaya çıkarılan Göktürkler'e ait kurganın kim için yapıldığı kesin olarak bilinmiyor.

Kurgan

Türk ve Altay kültüründe kutsal mezar, türbe, Korgan olarak da söylenir. İçinde ulu ve kutlu kişilerin yattığı dikkat çekici gömüt. Eski Türk geleneklerinde genellikle yığma tepeler ve höyükler şeklindedir. Genelde devlet yöneticisi olanlar için yapılmışlardır.

Yorumlar