EKONOMİ
25 Tem 2021 10:40 Son Güncelleme: 25 Tem 2021 10:43

TESK Genel Başkanı Palandöken esnaf için "can suyu kredisi" talep etti

Salgın döneminde büyük yara alan esnaf, normalleşmeyle birlikte borçlarını ödemeye çalışsa da henüz bu yükten kurtulmuş değil. Bu kapsamda TESK Başkanı Palandöken de esnaf için 'can suyu kredisi' talep etti. "Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz" dedi.

Haberi Dinle

Koronavirüs pandemisinden en fazla etkilenen meslek gruplarından olan esnaflar normalleşme sürecinde yaralarını sarmaya çalışıyor. Tam kapanma döneminde hiç iş yapamayan ve redbir kararlı doğrultusunda saat kısıtlaması yaşayan esnaflar yaz dönemiyle birlikte borçları kapatmaya çalışsa da henüz düze çıkamadı.

'ESNAF VE SANATKARLAR EKONOMİYE YENİDEN KAZANDIRILMALI'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de salgın sürecinden etkilenen esnaf ve sanatkarların yeniden ayağa kaldırılması için faizsiz ve uzun vadeli can suyu kredisi talebinde bulundu.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada salgın kısıtlamalarının kaldırılmasıyla esnaf ve sanatkarların ekonomiye yeniden kazandırılması gerektiğini bildirdi.

'CAN SUYU KREDİSİ'

Palandöken, "Salgının cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli" ifadesini kullandı.

Palandöken, esnafa yönelik son can suyu kredisinin 13 yıl önce verildiğini anımsatırken, şunları kaydetti:

"Özellikle faaliyetleri tamamen durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Kısıtlamalar nedeniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci, kırtasiyeci gibi çok sayıda esnafımız büyük sıkıntı yaşadı. Şimdi bu sıkıntılı sektörlerdeki esnafımız yapılandırmaya rağmen birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı."

Kaynak : AA

Yorumlar