DÜNYA
19 Kas 2017 20:53 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:17

Tesettürlü öğrencilere skandal uygulama

İngiltere'de tesettürlü ilkokul öğrencileri, kıyafetleri hakkında sorgulanacak. Uygulamanın gerekçesi olarak, büluğ çağına ermemiş kızların tesettür  kullanmalarının...

Haberi Dinle

Uygulamanın gerekçesi olarak, büluğ çağına ermemiş kızların tesettür  kullanmalarının onlara "cinsel kimlik" vermeye yol açacağını gösteren Spielman,  kızların müfettişlere kıyafetleri hakkında verecekleri yanıtların da okul  kayıtlarına geçirileceğini kaydetti. 

Sunday Times gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, ülkede devlete ait  800 ilkokulun yüzde 18'i üniforma opsiyonları arasında tesettüre de yer veriyor. 

Ulusal Sekülerler Derneği (NSS), kısa süre önce Eğitim Bakanı Justin  Greening'e bir mektup yollayarak, kızları tesettüre girmeye zorlamanın "temel  İngiliz değerlerine aykırı" olduğunu savunmuştu. 

NSS, ülkede Müslümanlara ait okulların yüzde 42'sinde tesettürün  zorunlu olduğunu, bunlar arasında 27 ilkokulun da bulunduğunu ileri sürmüştü. 

NSS, Müslümanlara ait olmayan okulların da "fundamentalist baskıya  boyun eğerek tesettüre üniformaları arasında yer verdiğini" iddia etmişti. 

Öte yandan, Sunday Times gazetesine röportaj veren Bradford  Başpiskoposu  Toby Howarth, okullarda tesettürün yasaklanması çağrılarına itiraz  ederek, "Bu, ebeveynlere çocuklarının ne giyeceğini onlardan daha iyi bildiğimizi  söylemek anlamına gelir." dedi. 

Londra'da bir ilkokul geçen yıl 8 yaşından küçük kızlara tesettürü  yasaklamış, gelecek yıl da bu yasağı 11 yaşına kadar yükselteceğini açıklamıştı. 

İngiltere'de hangi üniformanın giyileceğine karar vermek, okulların  inisiyatifinde bulunuyor.

Yorumlar