GÜNDEM
11 Ağu 2020 22:53 Son Güncelleme: 11 Ağu 2020 22:54

Terör örgütü PKK'nın 2 numaralı ismi Cemil Bayık öldürüldü mü?

Terör örgütü PKK'nın 2 numaralı ismi Cemil Bayık'ın, TSK'nın yaptığı operasyonla öldürüldüğü iddia edildi. Cemil Bayık'ın öldüğüne dair iddiaların ardından 'Cemil Bayık' Twitter'da TT (en çok konuşulanlar) listesine girdi.

Haberi Dinle

PKK'lı Cemil Bayık'ın öldürüldüğü iddiası bir anda gündemin ilk sırasına yerleşti. Fransız haber ajansı AFP, Türk SİHA'sının bölgede bir operasyon gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Irak'lı yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre bombalanan yer Şemdinli sınırındaki Erbil'e bağlı Bardos bölgesi. 

Söz konusu bölgede Irak'ın da Türkiye'nin de üsleri ve karakolları bulunuyor. 

Iraklı generallerle PKK'lı isimler arasında bir görüşme gerçekleştiği Türk SİHA'sının ise bölgeyi bombaladığı iddia ediliyor. 

Iraklı yerel kaynaklar ise Bayık'ın yaralananlar arasında olmadığını belirtiyor. 

Iraklı Gazeteci Barzan Sadig, öldürülen ismin Cemil Bayık değil, Haval Agid isimli bir PKK'lı terörist olduğunu duyurdu.

ŞAMİL TAYYAR'DAN CEMİL BAYIK AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili paylaşımda bulunan AK Parti eski Milletvekili ve Gazeteci Yazar Şamil Tayyar, "Terörist Cemil Bayık’ın öldürüldüğü iddiası, ihtimal dahilinde ama kesin değil." ifadelerini kullandı. 

"Operasyon öncesi toplantıya katılacağı istihbaratı vardı, katılıp katılmadığı bilinmediği için öldüğü iddiası, teyite muhtaç." diyen Tayyar, "Sonuç ne olursa olsun gurur verici. Yiğitlerimizi kutluyorum." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar