GÜNDEM
14 Eki 2021 11:07 Son Güncelleme: 14 Eki 2021 11:20

Taşgetiren: AK Parti paralel kadrolar sever

Son günlerde gündemi meşgul eden TÜGVA tartışmaları, muhafazakar çevrelerin AK Parti'ye olan ilgisinin iyice sorgulanmasına yol açtı. 2016'da darbe girişimine maruz kalan Türkiye, paralel yapılanmaların bedelini hala ödemeye devam ediyor. Bu ortamda gündeme gelen TÜGVA üzerinden kadrolaşma iddialarına, muhafazakar camianın etkili yazarlarından Ahmet Taşgetiren ilginç bir yorumda bulundu: AK Parti paralel sever.

Haberi Dinle

Kuruluşunda ve daha sonra uzun yıllar AK Parti'ye destek veren, ancak daha sonra desteğini çekerek eleştirel bakan gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu AK Parti iktidarı için "devlet işlerini 'paralel kadrolar'la yürütmeyi seviyor" dedi.

Karar gazetesi yazarı Taşgetiren, bugünkü yazısının "Paralel işler" baylıklı bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu AK Parti'nin devlet içindeki uygulamaları hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu.

PARALEL KADROLAR SEVİYOR

" Ak Parti, devlet işlerini “paralel kadrolar”la yürütmeyi seviyor. Seviyor mu demeli, yoksa kendi kadroları yeterli olmadığı, mevcut devlet kadrolarına da güvenemediği için kendini mecbur mu hissediyor, tartışılabilir. Ama “paralel kadrolar”la iş yaptığı da bunun kendisine ve ülkeye epeyce bedel ödettiği de bir vakıa. FETÖ olayı böyle oluştu. MGK’da adıyla sanıyla “PDY – Paralel Devlet Yapılanması” dendi ona. Sonrasında yüzbinlerce kişiyi hedef alan bir mücadele başlatıldı. Başlangıçta Yargı’da, Emniyet’te, belki Silahlı Kuvvetler’de öyle bir yapılanma ile “işbirliği” yapılmasaydı sonrasında da böylesine bir kitlesel tırpanlama ameliyesine ihtiyaç kalmasaydı.

SADAT VE TÜGVA

Şimdilerde SADAT, askeri alanda ve dış operasyonlarda o ihtimal üzerinden tartışılıyor. Halen Yargı’da, Emniyet’te, Eğitim’de, TSK’da farklı PDY’ler var mı? Ortaya çıkan kimi ifşaatlara baktığımızda TÜGVA’yı ilerleyen zamanlarda bu niteliği ile konuşacağız.

Bilmiyorum, normalde cemaat, sivil toplum kuruluşu halinde oluşmuş bu yapılar, hangi saikle paralel yapı haline dönüşüyor? Devlet gücünü kullanmanın cazibesiyle mi? Belki iktidar gibi o stk’ların da bir özeleştiriden geçmesine ihtiyaç var. Çünkü bir merhalede ortada bırakılmak ve binlerce insanın suç örgütü mensubiyetiyle damgalanması gibi bir risk de bulunuyor."

 

Yorumlar