DÜNYA
31 Tem 2021 21:26 Son Güncelleme: 31 Tem 2021 21:26

Taliban 3 büyük kenti kuşattı: Yeni bir insani kriz kapıda

ABD ile NATO kuvvetlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Taliban, ülkenin büyük bir bölümünde kontrolünü artırdı. Taliban güçleri 3 büyük kenti kuşatırken, yetkililer insani bir krizin kapıda olduğunu açıkladı. Hükümet güçlerinin kuşatılan bölgeleri ne kadar süre ellerinde tutabilecekleri bilinmezken, bu büyük kentlerin kaderi aslında hayati bir öneme de sahip.

Haberi Dinle

Afganistan'da Taliban güçleri, ülkenin güney ve batısındaki üç büyük kenti kuşatma altına aldı.

Taliban güçlerinin Herat, Leşker Gah ve Kandahar şehirlerinin bazı kesimlerini ele geçirdikleri belirtildi.

Taliban, neredeyse tüm yabancı güçlerin Eylül'de çekileceğinin açıklanmasından sonra kırsal kesimlerde geniş topraklarda hızla denetimi ele geçirdi.

"BİR İNSANİ KRİZ KAPIDA"

Taliban'ın şimdiye dek Afgan topraklarının yaklaşık yarısını ele geçirdiği tahmin ediliyor. Bunlara İran ve Pakistan'la olan bazı sınır kapıları da dahil.

Bir Kandahar milletvekili BBC'ye yaptığı açıklamada, şehrin düşme riskinin ciddi olduğunu ve on binlerce kişinin zaten tahliye edildiği kentte bir insani krizin kapıda olduğunu belirtti.

"SON 20 YILIN EN ŞİDDETLİSİ"

Gül Ahmed Kamin, durumun her saat kötüleştiğini ve kentteki çatışmaların son 20 yılın en şiddetlisi olduğunu vurguladı.

Kamin, Kandahar'ı geçici başkent yapmak isteyen Taliban'ın bu şehre özel önem verdiğini söylerken, ardından beş ila yedi bölgenin de kaybedilebileceğini belirtti.

Kamin, Taliban güçlerinin kentin birkaç yanında olduğuna ve büyük sivil nüfus nedeniyle Taliban'ın kentin içlerine girmesi halinde hükümet güçlerinin ağır silahlar kullanamayacağına da dikkat çekti.

ABD'DEN HAVA DESTEĞİ

Herat'taki bir Tolo News muhabiri, çatışmaların şiddetlendiğini ve Taliban güçlerinin, ekonomik açıdan önemli kentin güney kesimlerine girdiğini belirtti.

En az beş noktada çatışma haberleri gelirken, ABD güçleri havaalanı yakınlarındaki bir alanı geri alan hükümet güçlerine hava desteği vermeye devam ediyor.

Kent sakinleri, kentin çok az yerinin güvenli olduğunu ve insanların kendilerini korumak için silaha sarıldığını belirtti.

SİLAHLI HAREKAT BAŞLADI

1980'lerde Sovyet güçlerine karşı savaşan eski komutan İsmail Han, kenti savunmak için bir silahlı hareket başlattı.

Güneydeki Helmand bölgesinin başkenti Leşker Gah'da da Taliban güçlerinin kent merkezine hala 2 milometre mesafede oldukları, hükümet güçlerinin gece yapılan saldırıyı püskürttükleri bildirildi.

Yerel kaynaklar, BBC'ye yaptıkları açıklamada Taliban'ın valilik konutuna yakınlaştıklarını, ancak daha sonra püskürtüldüklerini söyledi.

Yorumlar