DÜNYA
10 Eyl 2020 14:32 Son Güncelleme: 10 Eyl 2020 14:41

Suudi Arabistan, Lawrence'in evini onarıyor

Suudi Arabistan skandal bir hamle daha. Osmanlı'nın parçalanmasında büyük çabaları olan İngiliz casus Lawrence'in Medine yakınlarında bulunan evinin restore edileceği öğrenildi. Osmanlı eserlerini tamamen yıkan Suudilerin, Osmanlı'yı parçalayan İngiliz casusunun evini restore etmesi "köksüzlük" olarak yorumlandı.

Haberi Dinle

Arapları Osmanlı'ya kışkırtmak için büyük çabalar harcayan İngiliz casus Thomas Edward Lawrence'in Medine-i Münevvere yakınlarında bulunan Yenbu şehrindeki evinin restore edileceği öğrenildi.

Suudilerin, başta Mekke ve Medine'de bulunan Osmanlı eserleri başta olmak üzere ülkedeki Osmanlı izlerini silmesine karşı, Arabistanlı Lawrence olarak bilinen ünlü İngiliz casusu Thomas Edward Lawrence’in evini restore etme kararı alması "köksüzlük" olarak yorumlanıyor.

Suudilerin, Lawrence'nin Yenbu'da bulunan evini restore etme kararının "turist çekmeye" yönelik olduğu ifade ediliyor. 

Ünlü İngiliz casus Lawrence ve Yenbu'da bulunan evi

SALGINA RAĞMEN TURİST ÇEKMEK!

Yenbu Belediye Başkanı Ahmed el Mehtut, koronavirüs salgını sebebiyle getirilen seyahat kısıtlamalarına rağmen,  Suudi Arabistan Krallığı’nın daha fazla yabancı ziyaretçi çekmek için yürüttüğü geniş bir kampanya kapsamında yıl sonuna kadar evin turist kabul etmeye hazır olabileceğini söyledi.

Mehtut açıklamasında, “Restorasyonun ilk aşamasını yeni bitirdik... Ev değerini tarihinden alıyor ve birçok yabancı turist İngiliz istihbarat görevlisinin evini gezmek istiyor” dedi.

Yorumlar