DÜNYA
04 Mayıs 2021 08:13 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2021 08:14

Suud Esad’la el sıkışıyor

Suudi Arabistan, Suriye’yle diplomatik ilişkileri yeniden kurabilmek için Ramazan Bayramı’ndan sonra Şam’daki büyükelçiliğini tekrar açacak. İki ülke arasındaki diyaloğu sürdürebilmek için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Şam’da görüşen Suudi yetkililerin bayram sonrası tekrar bölgeye gitmesi bekleniyor.

Haberi Dinle

Rai Al Youm gazetesinde yer alan bir habere göre Suudi Arabistan yetkilileri, yaklaşık 10 yıl önce bozulan diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek amacıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Şam’da bir araya geldi.

Londra merkezli gazetenin yayınladığı haberde Şam ve Riyad arasındaki görüşmelerin Suudi İstihbarat Genel Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirildiği ifade edilirken, Suudi yetkililerin Ramazan Bayramı’ndan sonra tekrar Şam’a döneceği ve yine bayram sonrası büyükelçiliğin yeniden açılması hakkında mutabık kaldıkları bildirildi. 

Habere göre, Devlet Başkanı Esad’la görüşen Suudi heyeti, Suriye Lirası’nın Arap Birliği’ne tekrar katılması halinde, Suriye’nin Cezayir’de yapılacak Arap zirvesinde bulunmasının olumlu karşılanacağını söyledi.

2011’de Suriye iç savaşının başlamasından bir yıl sonra Suudi Arabistan, Şam’daki büyükelçiliğini kapatmıştı.

Yorumlar