22 °c

Bakan Soylu: Eninde sonunda o adamı alacağız

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı canlı yayın programında FETÖ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, FETÖ elebaşı Gülen için 'Ölüsünü ya da dirisini eninde sonunda o adamı alacağız.' ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu: Eninde sonunda o adamı alacağız
06/12/2018 01:00 - Güncelleme : 05/04/2019 13:11

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te soruları yanıtladı. İçişleri Bakanı olduğunda 23 bine yakın çakarlı araba bulunduğunu belirten Soylu, bu arabaları kaçak ve yetkisiz kullananlara gerekli işlemlerin uygulandığını, bugün çakarlı araba sayısının 9 bin 500'e düştüğünü söyledi. 

Göreve geldiğinde İstanbul'da 9 bin 700 civarında çakarlı araba bulunduğunu, bu rakamın şu anda 2 bin 600'e indiğini ifade eden Soylu, 10 Eylül 2017'den itibaren yaklaşık 26 bin araca da ceza kestiklerini dile getirdi. 

Soylu, çakarlı araba kullananların cezasının bin liranın üzerinde olduğunu, 3 defa kaçak ve yetkisiz çakarlı arabayla yakalananların araçlarına el konulduğunu ve ehliyetinin bir süre geri alındığını anlattı. 

"SİBER SUÇLARLA MÜCADELE DAİREMİZİN GELDİĞİ NOKTAYLA ÖVÜNÜYORUM" 

Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede iyi bir mesafe aldıklarını söyledi. 

Sosyal medyada bir hesabın FETÖ ile bağlantısı olup olmadığını nasıl anladıklarına da değinen Soylu, "Anahtar kelimeler var. İçişleri Bakanlığında en çok neyi yaptınız ve neyle övünürsünüz derseniz, ben, Siber Suçlarla Mücadele Dairemizin geldiği noktayla övünürüm. Muhteşem bir noktaya geldi." diye konuştu. 

"HESAPLARIN YÜZDE 95'İ ERKEKKEN KADIN PROFİLİ KULLANIYOR" 

15 Temmuz'dan itibaren sosyal medya mecralarındaki 109 bin ayrı hesaba odaklandıklarına dikkati çeken Soylu, bu hesaplardan 45 bininin tespit edildiğini, bu hesapları kullananlardan yaklaşık 7 bininin gözaltına alındığını söyledi. 

FETÖ hesaplarının çok rahat bir şekilde anlaşıldığına işaret eden Soylu, "FETÖ'cü olduğunu tespit edilen hesapların yüzde 75'i Atatürk profili kullanıyor. Yüzde 20'si PKK'lı görünümlü. Yüzde 5'inin profil fotoğrafında çiçek ve manzara gibi şeyler var. Tespit ettiğimiz hesapların yüzde 95'i erkekken kadın profili kullanıyor." dedi. 

"HAVA DESTEĞİYLE 732 TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRDİK" 

İç güvenlik operasyonlarına da değinen Soylu, "Yaklaşık 2 yıldır hava desteğiyle sadece yurt içinde 732 teröristi etkisiz hale getirdik. Bunda İHA, helikopter ve uçaklar var. Bu bizim için çok önemli bir avantaj. Bu avantajı aynen yürütmeye devam edeceğiz." diye konuştu. 

"ÖLÜSÜNÜ YA DA DİRİSİNİ ENİNDE SONUNDA ALACAĞIZ" 

"Sizi yıkamazlarsa güçleniyorsunuz. Bu temel bir kural ve Türkiye'yi yıkamazlar." diyen İçişleri Bakanı Soylu, "Fethullah Gülen gibi her şeyinden yoksun bir kişi, herhalde Türkiye'ye bir darbe planlayabilecek kabiliyete sahip değildir. Bir meczup Türkiye'ye bir darbe planlayacaksa biz işi gücü bırakalım." diye konuştu. 

FETÖ'nün arkasında kimlerin olduğunu 16 Temmuz'da söylediğini anlatan Soylu, "Onun arkasında olanlar onu orada tutuyorlar bugün. Amerika'da yanlış bir şey yapın bakalım bir gün durduruyorlar mı adamı. Avrupa'da yapın, Almanya'da yapın, İngiltere'de yapın. Avrupa'daki bir İçişleri Bakanı dostumuza şunu söyledim; Allah'ınızı severseniz Türkiye'de sizi rahatsız eden bir şey var mı? Düşündü 'Yok.' dedi. Ama sizin ülkenizde bizi çok rahatsız eden şeyler var. FETÖ var, PKK var, DHKPC var. 'Bu nasıl oluyor?' dedim. Sizin ülkenizi rahatsız eden şey; bizim de rahatsızlığımızdır." ifadelerini kullandı.

Hiçbir algının gerçeği örtemeyeceğinin unutulmaması gerektiğini söyleyen Soylu, "Gerçek haklıdır, eninde sonunda ortaya çıkar. Ve onun için biz bu adamı eninde sonunda oradan alacağız. Ölüsünü ya da dirisini bu ülke alacak. Ben olmam, benden sonraki alır. Bunu vermek durumunda kalacaklar." sözlerini kullandı.

"UYUŞTURUCUDAN 20 BİN 500 KİŞİ TUTUKLANDI" 

Uyuşturucuyla mücadeleye de devam edeceklerini vurgulayan Soylu, "Yılbaşından bugüne kadar uyuşturucudan 20 bin 500 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlar 171 bin kişi. Bu da büyük bir rakam. Arzı önleyebilmek için elimizden gelen her gayreti gösteriyoruz." değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.