GÜNDEM
16 Haz 2022 12:39 Son Güncelleme: 16 Haz 2022 12:48

Sigorta borçlarına af geliyor! Kimler yararlanacak?

Sağlık torba kanun teklifiyle Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları'nın bir bölümü siliniyor. Borcun kalan kısmı için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler, tasarının yasalaşmasıyla borcunun yüzde 50'sini peşin ya da taksitle öderse, kalan borcu silinecek. Eğer borç tutarı 5 bin TL'nin altındaysa borcun tamamı silinecek. İşte ayrıntılar...

Haberi Dinle

Sağlık çalışanlarının özlük hakkına düzenlemeler getiren kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda görüşülme aşamasında bulunuyor.

14 maddelik teklifin 6 maddesi kabul edildi, bugün tamamlanması bekleniyor. Teklifte sağlık borçlarının bir kısmının silinmesi de yer alıyor.

NTV'nin aktardığı habere göre ayrıntılar şöyle:

Sağlık Sigortası'ndan borçları nedeniyle faydalanamayan kişilerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Kanun teklifinin yasalaştığı tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50'sinin peşin veya taksitle ödenmesi durumunda geriye kalan yüzde 50'lik borç silinecek.

Bu kanun teklifinin yasalaşmasıyla beraber borç tutarı 5 bin TL'nin altında ise borcun tamamı silinecek.

Borcun yarısının 5 bin TL'nin altında olması halindeyse 5 bin TL'nin tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek.

Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar düşecek, taksitle ödemek isteyenler için ödeme bitince davalar düşecek.

Yorumlar