TEKNOLOJİ
15 Kas 2020 15:24 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 15:28

Siber İstihbarat Bilişim Sistemlerinin Güvenliğinde Kilit Rol Oynuyor

IntelProbe Genel Müdür Yardımcısı Çeçen, "Dünya üzerinde siber dünyadaki ekipmanları, donanımları, altyapıları hedef alan atak grupları var. Bu ataklara karşı 'siber istihbarat' çalışmaları yürütülmesi tehditlerin önlenmesinde önem taşıyor." dedi.

Haberi Dinle

IntelProbe Genel Müdür Yardımcısı Sinan Çeçen,  yaptığı açıklamada, bilgisayar ve internet kullanımının çok yaygınlaştığını ve neredeyse bütün işlerin teknolojinin sağladığı altyapılarla, farklı teknolojilerin birbirine bağlı olduğu bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Günümüzde bu teknolojilerden uzak durmanın mümkün olmadığını vurgulayan Çeçen, "Bütün dünyanın internet üzerinden birbirine bağlı olduğunu düşünürsek artık sıcak savaşlar yapılmıyor. Bu tür ortamlarda 'siber savaşlar' yapılıyor. Bu siber savaşlara karşı tedbir almak gerekiyor. Her şeyin başında veri geliyor. Günümüzde sistemin sayısallaşma yüzdeleri arttıkça biriken veri artıyor. Artan veri, veri merkezlerinde lokal ya da merkezi olarak saklanıyor. Dijital olması, verinin çabuk işlenmesini, içerisinden bilgi çıkarılmasını sağlıyor. Bu veri, bir yerde toplanıyor ve artıyorsa aynı ölçüde güvenliğinin de sağlanması gerekiyor. Güvenlik sağlanmadığı takdirde tehlike ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak : İSTİKLAL GAZETESİ

Yorumlar