13 Şub 2024 07:57 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 08:02

Sevenleri çok üzülecek! Çikolataya zam üstüne zam geliyor!

Küresel okyanus-atmosfer olayı El Niño, dünyanın en büyük iki kakao çekirdeği üreticisi olan Gana ve Fildişi Sahili’nde mahsullere zarar vermeye başlayınca, kakao fiyatları rekor üzerine rekor kırmaya başladı. Bu da çikolata fiyatlarına yansıyacak.

Sevenleri çok üzülecek! Çikolataya zam üstüne zam geliyor!
Haberi Dinle

REKOR ARTIŞ!

Tam 1 yıl önce, Şubat 2023’te ton başına 2 bin 400 dolar civarında olan kakao fiyatları, kendi tarih rekorlarını kırıyor. New York emtia piyasasında kakao fiyatları, yüzde 11.8 artışla, geçtiğimiz perşembe günü ton başına 5 bin 874 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yetmedi, 1 gün sonra, 9 Şubat’ta, 6 bin 7 dolara fırladı ve kakao haftayı 6 bin barajını aşarak kapattı. Kakao dün haftaya 5 bin 960 dolar civarında başladı. 

EL NİNO'DAN KAKAO'YA DARBE

“Kahverengi altın”ın bu çılgın yükselişinin ardında küresel hava olayı El Niño bulunuyor. Avrupa’daki sıcak havaların neden olduğu kuraklıktan dolayı zeytinyağı fiyatlarının artmasına neden olan El Niño, dünyanın en büyük iki kakao çekirdeği üreticisi olan Gana ve Fildişi Sahili’nde de kuraklığa neden oldu. Kakao mahsulleri zarar görmeye başlayınca çikolata fiyatları da yükseldi.

TÜKETİCİLERE YANSIMAYA BAŞLADI

Yükselen kakao fiyatları da şimdiden tüketiciye yansımaya başladı. Zor durumda kaldıklarını açıklayan ünlü çikolata firmalarından biri de Hershey. Amerikalı şirket, haftasonu “Tarihi kakao fiyatlarının bu yıl kazanç artışını sınırlaması bekleniyor” diye açıklama yaparken; İngiliz BBC’ye konuşan şirketin CEO’su Michele Buck da “Gelecekteki fiyatlandırma hakkında konuşamayız” diyerek kakao fiyatlarının daha ne kadar artabileceği konusunda bir öngörülerinin olmadığının altını çizdi.

 

Yorumlar