SPOR
11 Eyl 2018 13:59 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:22

Şenol Güneş: Yabancı sayısı azalmalı

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, gündemdeki konularla ilgili basın toplantısı düzenledi. Güneş, yabancı sınırı tartışmalarıyla ilgili, "Ben yabancı konusunda hiç tartışmaya girmedim. Sadece yabancı sayısının fazla olduğunu söylüyorum" dedi

Haberi Dinle

"Başkan ile görüştüm! Uğradığını biliyorum"

“Başkan yokken toplantı yaptı'' deniyor, böyle bir şey olmadı. Başkan ile görüştüm. Buraya uğradığını biliyorum. Tabii gelebilir. Başkan buranın sahibi. Bizde ipte yok, gerilme de yok."

"Galatasaray'a başarılar dilerim"

"Fikstür ile ilgili bir beyanatim yok. Ben Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi'nde başarılar dilerim. bize haksızlık yapıldığını dile getirirken, başkasına yapılırsa doğru bulmam. Önce milli takım, sonra Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, lig ve kupa diye gider."

"Birbirimizi eleştirelim yabancı konusunda"

"Yabancı konusunda çok konuşuluyor. Hani futbolu çok bilen arkadaşlar, keşke oraya (UEFA toplantısı) gelselerdi. Hadi beni geçtim orada Mourinho'yu, Wenger'i falan görseydiniz. Bir tek Anadolu Ajansı vardı. Bir muhabir geldi sordu. Sadece o... Biz emekçiyiz, onlar nerede? Birbirimizi eleştirelim. Yabancı konusunda... Herhalde tartışılır. Hiç ilgisi olmayan bir konunun ben söyleyince konuşulması, bana değer verildiğini gösteriyor. Ben o toplantıda bölgesel liglerin kalktığını düşündüğümü söyledim. Çünkü dünya global. Mourinho'nun savunmayla ne kadar başarılı olduğunu, Guardiola'nın hücum ile futbolu nereye getirdiğini biliyoruz..."

"Yabancı sayısının azalması gerektiğini düşünüyorum"

"Yabancı için kriterler çıkmıştı biliyorsunuz. Bana o gün sordular. 14 doğum tarihi mi dedim. Saygı duyduk, kurallara uyduk. Bizde fikirler var ama uygulama ve denetim sıkıntısı var. O zaman Fatih Hoca, futbol direktörü olduğu için görüşlerini belirtti. Ben hala sayının azalması gerektiğini söylüyorum. Olabilir, karar aldılar. Biz de uyduk.

Kararı ben vermiyorum ama düşüncemi de söylüyorum. Ne dendi? Teşvik üzerinden getirildi, uygulandı mı? Asla uygulanmadı. Bugün 14 de sakıncalı, serbest olsun. Ne kalıyor geriye? Fatih Hoca'nın zamanında çok eski, yapılyordu. Benim zamanımda da yapılıyordu. Ama ben bunlara konuşmadım. Yabancı konusunda ben bir yanlış yapmadım. Socrates'in dediği gibi 'Haksız yere kocamı götürüyorlar, ya haklı yere götürselerdi?.."

"Yabancı üzerinden bana vurmak doğru değil"

"Herkesin fikri alınmalı. Ben yabancı konusunda hiç tartışmaya girmedim. Sadece yabancı sayısının fazla olduğunu söylüyorum. Beşiktaş'ın altyapı organizasyonu istenen yerde değil.

Oyuncu konuşur. Dün Oğuzhan nerede oynadı? Sahanın kenarında mı oynadı? Ortasında oynadı. İyi futbolcu her yerde oynar. Burak sağ açık oynuyordu. Sağa aldım rahatsızdı, sola aldım rahatsızdı, forvete aldım rahatsızdı. Şimdi nerede oynuyor? Sağ açığı, sol bek, sol beki sağ açık oynatmak kötü bir şey değildir. Bunlar tartışılır. Ama kavgayı bunun üzerinden yapmak, yabancı üzerinden bana vurmak doğru değil."

"Loris Karius yakışıklı, karakterli ama konuşacağım"

"Karius ile konuşacağım. Yakışıklı olmak, karakterli olmak hoştur ama önemli olan sevilen ve saydı duyulan olmak."

"4 Lig, 2 Avrupa maçı var! Düzelecek"

"Alabileceğimiz iki maçı kaybettik. Milli araya kadar 4 lig, 2 Avrupa maçı var. Bu maçları aldığımızda çok şeyin düzeleceğini düşünüyorum."

"2 artı 2, 4 değildir, 3'tür 5'tir"

"Milli takımı tebrik ediyorum. Sonuçtan sonra hemen dönmeler başlıyor. 2 artı 2, 4 değildir, 3'tür, 5'tir. Tabii eleştireceğiz ama motive etmek için. Futbol ortak değerimiz. Orada yapacaklarımızı birlikte yapacağız. Bu oyuncuları yok sayıyoruz, daha öncekileri de yok saydık. Geçmişimizi karalamayalım. Onları yok etmek ne demek ya... Yanlış yapanın yanlışlarını tabii söyleyeceksin. Ama geçmişi bırakın ya. Bu oyunculara yanlış bir felsefe vermeyelim."

"Ayrık otlarını atacağım, yararlıları tutacağım"

"Bizim asıl sorunumuz futbol kalitesi... Bir defa felsefe sorunumuz var. Doğru felseyei oluşturamadığımız müddetçe olmaz. Popüler futbol kültürü ile gittiğimizde zaman zaman aldığımız sonuçlar bizi daha kötü bir yere götürebilir. Şimdi Çin'de 3 yabancı getiriliyor. Bunun doğrusunu yapabilecek düzeydeyiz. Herkes her şeyi yazıyor. Ben orada doğruyu bulacağım. Ayrık otlarını atacağım, yararlıları tutacağım."

"Elimizdekilerle yetinmemek durumundayız"

"Bana 'Sen yabancılarla oynuyorsun' diyorlar. O zaman oynamayayım. O kadar kin ve nefret tohumları var ki... Ekonomik ve teknik alanda mesafe almamız lazım. Elimizdekilerle yetinmemek durumundayız. Önce biz inanacağız sonra yaptığımıza inandıracağız. Sabretmeyi, çalışmayı mutlaka bilmeliyiz. Keşke beni eleştiren arkadaşlar UEFA toplantısına gelse soru sorsaydı da İtalyanlar sormasaydı."

"Ozan Tufan'a söylemiştim, 'Avrupa'ya git' diye"

"Oyuncu olarak önce biz üretelim, sonra dünyaya verelim. Ozan'a söylemiştim 'Gideceksen Avrupa'ya git' diye... O zaman ayrılma şeyi yoktu, son anda Fenerbahçe'ye gitti. Yarın Fenerbahçe'ye suçlama yapmayın, sakın ha. Ben oyuncudan bahsediyorum. Ne Tarık, ne Ozan işi bu iş..."

"Güven duyulan ve güven duyan biri olmak isterim"

"Her rolde oynayamam, benim bir rolüm var. İyi niyetim suistimal edilmemeli. Duygularımı da fikirlerimi de paylaşırım. Güven duyulan ve güven duyan biri olmak isterim. Şüphe üzerine yaşıyoruz. Geçmişten ders alarak çalışacağım. Taraftarımızın beklediği başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum. Bizim gizli bir tarafımız yoktur. Siyah giyiyorum ama için hala görülür. "

"Euro 7 lira oldu! Bugünkü rakamlar çok yüksek

"Bir duvar önümüze çıktığı zaman, duvar gibi görürsünüz. Geçemem diyorsunuz, geçilecek bir yol var. Mutlaka bir yolunu bulacaksınız. İşte biz bunu yaptık. Deliği de aştık. Amerika, Çin duyorsunuz. Oradaki, adalet, hukuk ne? Nasıl uygulanıyor? Şimdi bir oyuncu, kulüp ismi versem yanlış anlaşılacak. Bir kulübe bir oyuncu alıyorsunuz 10 milyona, sizden bir genç çıkıyor 20 bin TL. Öbürünü alırken desene 'Bizde Euro 7 lira oldu, biz sana 7 lira vereceğiz' diye... Türk oyuncu ile anlaşma yapıyorsun, ona TL veriyorsun. Anlaşmayı kim yaptı? Menajer yanlış yaptı? Yapma... Bugünkü rakamlar yüksek. Yarın başlaık 'Oyuncular fazla para kazanıyor' ise, ne konuşacağız?"

"Başkan bana 'ağabey' diyor"

"Başkan bana 'ağabey' diyor. Rahatsız ise gelip bana söyleyecek. Bazı fikirlerimiz örtüşmüyor. Sizin örtüşüyor mu karınızla, ailenizle, çocuğunuzla?"

"Genç oyuncuya sıra gelmez! Yalandan altyapı..."

"Yabancıya tamamen kapanamazsın. 14 yabancının fazla olduğunu düşünüyorum. Yetkililer ne karar alırsa uyarım. Şu anda Türkiye (Türk oyuncu) Avrupa Birliği içine oyuncu olarak girebiliyor mu? Giremiyor. O zaman oyuncunun da gelirken kritteri olmalı. Şu anki uygulamada 14 yabancı alıp 3'ünü yedek tutuyorsan doğru değil. O zaman ekonomik olarak karlılığını göster. Ben 23 oyuncu yaparım, geri kalanı genç takımda oynayan oyunculardan olacak. Bir ya da iki tane değil. 30 kişilik kadro 14 yabancı, 14 Türk. Zaten gelen genç oyuncuya sıra gelmez. Yalandan altyapı yapılmayacak."

"Alvaro Negredo, en uyumlu olduğum oyuncu"

"Benim oyuncum ile bir sorunum yok. Fikrim de belli. Gitme durumu vardı, o dönem sakattı. Ben de bizimle olmayacak dedim. Oyuncu olarak benim en uyumlu olduğum oyuncu. Bu Vagner için de geçerli. İyi oyuncu ama verimli olamıyor. Santrafor alsaydık ne olacaktı? Benim hiçbir oyuncu ile sorunum olabilir mi? Ben hocayım. Tosic gitti, Fabri gitti. Niye gitti? Öyle ihtiyaç duyuldu. Önce kulüp. Kulübü yönetenler ben değilim ama fikrimi söylüyorum. Benim hiçbir oyuncumla sorunum yok. İlk sene 1 milyona dört bölgede oynayacak oyuncu arıyorduk. Şartlar böyleydi. İkinci sene daha çok harcadık. Şartlara göre, kulübe göre. Şu an elimde 29 oyuncu var."

"4 ataktan 3 gol yedik, 30 atakta atamadık"

"Bu sene başlarken santraforun kim olduğunu ben size söyleyemiyorum. Elimde 4 santrafor var, hepsi iyi oyuncular. Fenerbahçe'de bir sürü aldı ama beklediği gibi bazen oturmuyor. Bizim ilk senemiz 5 transfer beşi de oturdu. İki senede biz kötü oynamadık. Verimde sıkıntımı var. En çok şut atan takımız biz. Az koştu deniyor, zaten biz hücumdayız, rakip koşmalı... Bu değişikliklerde oyuncular da oyuncu yapıları da değişiyor. Oğuzhan şöyle, Tolgay böyle deniyor. Aynı oyuncularla farklı sonuçlar alabiliyorsunuz. İyi oynadıkları zaman sorun yok. Quaresma'nın orta açma özelliği var. Takımlar da kapanıyor. Belki Malatya da, Sarpsborg da aynı şeyi yapacak. Ortadan kapattığı zaman kenardan orta açacaksın. Antalya maçında 4 ataktan 3 gol yiyoruz, 30 atakta atamadık. Ne yapmamız lazım. Daha mı az atak yapmamız lazım. Çalışıyoruz. Hücum feslefemize devam..."

"Barça'nın forvetini nasıl sayarsınız? Bazen oturmaz..."

"Hatalarımız var. Çabuk topu kazanan bir takımdık, bu sene geç kazanıyoruz. Bursa maçında yediğimiz gole bakıyorum, yememmiz lazım. Antalya maçını hangi ölçüyle değerlendireceğim. Ama ben bu oyuncuların iyi olduğunu ve iyi işler yapabileceğimize inanıyorum. Barcelona'nın forvetini nasıl sayarsınız? Biz değiştiriyoruz arkadaşlar. Bazen 'pat' diye otururur, bazen oturmaz. Eleştirilerde haklılık payı var."

"Beşiktaş ile mukavelem bu sene bitiyor"

"Bu sene mukavelem bitiyor. Sırbistan'da soruya cevap verirken, doğaçlama bir yanıt verdim. Beşiktaş'tan ayrılma durumum yok ama ayrılırsam da kulüp takımından çok milli takımı tercih ederim. Bazen bakıyorum, bazı kulüpler dışında 3-4 yıl çalışmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Başakşehir ve birkaç kulüp hariç... Ya sürekli iyi sonuçlar almanız lazım, ya da uzun süreli kalmamak gerekir. Beşiktaş'ta çalışıyorum. Beşiktaş'tan ayrılmam için Beşiktaş'ın istemesi gerekir. Ama zaten mukavelem bitiyor. Oradan teklif gelmesi lazım. Mukavelemi de onlar yaptı."

"Gidiyorum dışarıya, Beşiktaş geliyor soruyor"

"Soru sormak birinci madde olmalı, soru sormak yaşamın birinci maddesi olmalı. Sorgulamak değil ama... Kulüpler şeffaf olmalı ama bazı konular kulübü ilgilendiriyorsa bunu kulübün yapması gerekir. Gidiyorum dışarıya, Beşiktaşlı geliyor teşekkür ediyor, sarılıyor. Sorusu var beklentisi var düşüncesi var. Böyle de olmalı zaten."

"Rosettı'ye sordum ofsaytı, kural böyle dedi"

"Rosetti'ye de sordum o ofsayt pozisyonunu (Antalyaspor). Kuralın böyle olduğunu söyledi. Ama penaltı için %100 penaltı. Hakemler konusuna hiç girmeyeyim. Bazen konuşmalarımız kötü kullanıldı bazen benim de kızdığım oldu."

"Futbol açların oyunudur, zenginler oynamaz"

"Hayalimi söyleyeyim, genç oyuncular oynamalı. Ama altyapılarımız ideal değil. Almanya uzun yıllardır yatırım yapıyor ama hala yapıyorlar. Biz yapmadık. Biz sokak arasından geldik, çamurdan çıktık. Şimdi daha iyi imkanlar var ama hala iyi değiliz. Brezilya oyuncu üretiyor. Biz alıyoruz. Trabzon'dan Van'dan alalım. Futbol açların oyunudur, zenginler futbol oynamaz. Ama okulları ihmal etmeden. Sonra o çocuklar amigo oluyor. İngiltere kavgalar, başarısızlıklar sonrasında yatırım yaptılar. Şu an en çok izlenen yer orası. Kuralları koyduğunuz zaman herkes dibine kadar kullanıyor. Hileler hepimizde var. Altyapıdaki antrenöre ne para veriyorsun? Para olarak değil, değer olarak. Kadro sayısını azaltırım. Ben 18 - 20 en iyi oyuncuyu alırım, geri kalanı altyapılardan alacaksın. Böyle kriterler getirilebilir."

"İlave transfer süresini doğru bulmuyorum"

"Sene içinde alınacak bir ilave transfer süresi kararının doğru olduğunu düşünmüyorum. O kulübe avantaj sağlayabilir, haksızlık olabilir. Alınan karar bir sene sonra için olmalı. Mesela bu sene için nasıl yapılacak? Tartışma çıkabilir. İnsani olarak katılıyorum... Mağdur olan oyuncular var."
 

Yorumlar