SAĞLIK
02 Mayıs 2021 13:26 Son Güncelleme: 02 Mayıs 2021 14:00

ŞEKER OTU STEVİA NEDİR? SAĞLIKLI BİR ALTERNATİF MİDİR?

Son zamanlarda sürekli adını duyduğumuz ve her yerde karşımıza çıkan bu tatlandırıcı türü nedir ? Kullanımı faydalı mıdır yoksa zararlı yanları var mıdır ?

Haberi Dinle

Şeker otu bitkisi, Paraguay menşeili stevia isimli bir bitkidir. Paraguay ve Brezilya'da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır.Yapılan araştırmalar bu bitkinin diyabet hastaları için bir umut olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye’de ise Rize ve çevresinde deneme amaçlı ekimi başarıyla yapıldı.Birçok markette ''şeker ilavesiz stevia katkılı'' ibaresiyle ürünler karşımıza çıkmaktadır.Dünyada kullanımı her geçen gün kat kat artan stevia bitkisinin şu an 5 milyar dolarlık bir pazarı bulunuyor.

Fabrikasyon işlemlerden geçtikten sonra şekere oranla 300-400 kat daha tatlandırıcı özellik kazanabiliyor. Ancak sıfır kalori ve sıfır proteini içeren stevia bitkisi asrın bitkisi olarak anılıyor. Stevia bitkisinin diyabet, hipertansiyon, obezite tedavisi ve sigarayı bırakmak için kullanılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca yapraklar tatlı ihtiyacı için kendi başına çiğnenmektedir.

STEVİA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR

1- Şeker otu cildi besler, sıkılaştırır ve kırışıklıkları düzeltir. Cilt bakımı için bir maske olarak da kullanılabilir.
2- Dermatit etkisi sayesinde sivilcelere iyi gelir ve sivilceleri azaltmak için kullanılabilir.
3- Şeker hastalığı (diyabet) tedavisinde yardımcı rol oynar.
4- Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
5- Kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı iyi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
6- Bağırsak ve mide florasını korur.
7- Asit alkali dengesini sağlar ve korur.
8- Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

ŞEKER OTU NASIL KULLANILIR?

Şeker otunun kullanım alanı mutfaktır. Bu nedenle mutfakta doğal tatlandırıcıya ihtiyacınız olduğunda şeker otunu tercih edebilirsiniz. Özellikle içecekler için şeker otunun çok yönlü faydasının olduğu bilinmektedir. Hazırlayacağınız özel tatlandırıcıyı birçok tatlıda da tercih edebilirsiniz. Hem kalorisiz hem proteinsiz bir şeker içeriğine sahip olan şeker otu bu açıdan tercih edilebilirdir.

Şeker otunu kullanıma hazır hale getirmek için bir su bardağı suyu güzelce kaynatın. Daha sonra üzerine bir yemek kaşığı şeker otu ilave edin. Şeker otunu attıktan sonra güzelce birkaç dakika daha kaynatın. Sonrasında kullanıma hazır olacaktır. Dilediğiniz besinin içerisinde tercih edebilirsiniz.

Yorumlar