SAĞLIK
27 Eki 2017 19:25 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:15

Sağlık Bakanı Demircan'dan iki önemli açıklama: Bir hafta içinde başlıyor

Bir haftaya kadar ilk yerli tamoksifen üretileceğini ve piyasaya sürüleceğini duyuran Sağlık Bakanı Demircan, ellerini kaybeden çoban Ramazan Taşdemir'e ise GATA'da protez takılacağını açıkladı

Haberi Dinle

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan CNN Türk'te yaptığı açıklamada, bir haftaya kadar ilk yerli tamoksifen (tamoxifen) üretileceğini ve piyasaya sürüleceğini belirtti. Demircan, ayrıca ellerini kaybeden çoban Ramazan Taşdemir'e GATA'da elektronik protez takılacağı müjdesini verdi. 

ELEKTRİK TELİNE TAKILAN KUŞU KURTARMAK İSTERSEN AKIMA KAPILARAK ELLERİNİ KAYBETMİŞTİ 

Ağrı'nın Diyadin İlçesi'ne bağlı Günbuldu Köyü'nde çoban 17 yaşındaki Ramazan Taşdemir, 14 Ekim'de elektrik teline kanadı takılan kuşu kurtarmak için direğe çıktı. Kuşu kurtaran çoban, bu sırada akıma kapıldı. Yaklaşık 1.5 saat direkte asılı kalan Taşdemir, TEDAŞ görevlileri tarafından direkten indirilip, hastaneye kaldırıldı. Taşdemir'in üçüncü derecede yanan iki eli de bilek hizasından kesildi. 

TAMOKSİFEN NEDİR? 

Tamoksifen, meme kanserinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bazı kanser hücreleri büyümek için östrojene ihtiyaç duyarlar. Tamoksifen, meme dokusundaki östrojen hormonu reseptörlerini durdurur ve böylece kanserin yayılmasının önüne geçer.

Yorumlar