DÜNYA
21 Tem 2021 20:26 Son Güncelleme: 22 Tem 2021 07:54

Rum kesimi şikayet etti: Kapalı Maraş BM gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kapalı Maraş ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Rum kesimi, konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne de taşıdı. Dışişleri Bakanı Christodoulides "Bu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir ve müzakereleri yeniden başlatma çabalarını olumsuz etkileyecektir" dedi.

Haberi Dinle

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Yunanlı mevkidaşı Nikos Dendias ilgili görüştü.

Görüşmenin ardından konuşan Christodoulides, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kapalı Maraş açıklamalarını BM Güvenlik Konseyi'ne taşıdıklarını belirterek "Bu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir ve müzakereleri yeniden başlatma çabalarını olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias da konu ile ilgili "Türk tarafının açıklamaları, yeni bir 'oldu-bitti' yaratmaya, Kıbrıs'ı yeniden birleştirme umudunu kesin olarak gömmeye çalışıyor" yorumu yaptı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti sırasında Kapalı Maraş'ın yeniden yerleşime açılacağını duyurmuştu:

"Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'ın bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır.

Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor."

Yorumlar