DÜNYA
07 Eki 2017 20:30 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:14

Ruhani: 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmayı bozma ihtimaline karşı, İran'ın kazanımlarından bahsederek "Dünya'ya 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz" dedi.

Haberi Dinle

Tahran Üniversitesinde konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmayı bozabileceğine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Ruhani, "Nükleer müzakerelerde ve vardığımız anlaşmada geri dönülemez menfaatler elde ettik. Değil Trump, Dünya'ya 10 Trump gelse bunları elimizden alamaz" dedi. 

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump'ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Anlaşma İran'ın nükleer programına sınırlamalar getirirken, karşılığında İran'a uygulanan ambargo hafifletilmiş ve Tahran yönetimine petrol ticareti yapmanın kapısını açmıştı. 

Trump göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran'la nükleer anlaşmayı "ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri" olarak nitelendirmişti. 

ABD medyasında geçtiğimiz günlerde yer alan haberlerde, Trump'ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edeceği haberleri yer almıştı. ABD medyasına göre Donald Trump, önümüzdeki Perşembe günü bir açıklama yaparak, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklayacak. (habertürk)

Yorumlar