GÜNDEM
15 Kas 2019 12:51 Son Güncelleme: 15 Kas 2019 12:55

Renk körü müsünüz? Eğer resimde 29 görüyorsanız...

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, polis alımlarında renk körlüğü sorununun kaldırılması yönünde vatandaşlardan gelen talepler üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla, yurt içi ve dışındaki uygulamalar araştırıldı ve sonucu varıldı. Peki, renk körü olanlar polis olabilecek mi olamayacak mı?

Haberi Dinle

Renk körlüğü nedir ve renk körlüğü testi nasıl yapılır? sorusu arama motorunda oldukça yoğun olarak aranan konu başlıklarından biri oldu. Bunun sebebi ise polis alımlarında aranan şartlar. Polis alımlarında bazı şartlar aranıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, polis alımlarında renk körlüğü sorununun kaldırılması yönündeki talepleri değerlendirdi ve renk körlüğü ile ilgili maddeyi açıklığa kavuşturdu. Bu haberden sonra renk körlüğü testi nasıl yapılır, renk körü olanlar polis olamayacak mı? soruları ise merak edilen konular arasına girdi. İşte bu soruların cevapları...

RENK KÖRÜ OLANLAR POLİS OLAMAZ MI?

Polis alımlarında aranan sağlık şartları arasında yer alan "renk körlüğü olan adayların kabul edilmemesi" uygulamasının, aksi halde "güvenlik zafiyeti oluşturacağı" gerekçesiyle devamına karar verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, polis alımlarında renk körlüğü sorununun kaldırılması yönünde vatandaşlardan gelen talepler üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla, yurt içi ve dışındaki uygulamalar araştırıldı. Bu kapsamda Amerika, Çin, Almanya, Fransa, Japonya, Avusturya, Danimarka ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu 27 ülkede polisliğe girişte yapılan renk körlüğü uygulamaları incelendi. Sonuçta renk körlüğü bulunanların polis olamadığı tespit edildi.

Farklı uygulamaların olduğu birkaç ülkede ise yapılan görevlendirme şekillerinin Türk polisinin çalışma şart ve usullerine uymadığı ve diğer ülkelerin de bu durumu güvenlik zafiyeti olarak değerlendirdiği belirlendi.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve hakem hastanelerde görevli göz hastalıkları uzmanları ile yapılan görüşmelerde, "kısmi renk körlüğünün" kendi içerisinde önem sırasına ayrılabilmesinin tıbben mümkün olmadığı kanaati ve görüşü bildirildi.

GÜVENLİK ZAFİYETİ OLUŞUYOR

Gün ışığının herhangi bir saatinde, olay yerindeki şahıs, suç delili ile suç ve suçluyu ortaya çıkaracak her türlü belge ve diğer materyallerin, şahıslara ait bilgilerin gerçek renk ve özellikleriyle algılanması, diğer güvenlik güçlerine de doğru olarak aktarılması gerektiğinden, mevcut uygulamada değişikliğe gidilmesinin güvenlik zafiyeti oluşturacağı değerlendirildi.

Renk körlüğünün tespiti için kullanılan "İshihara test" yönteminin dünya standartlarına uygun olduğu, incelenen ülkelerde de aynı yöntemin uygulandığı belirlendi. Renk körlüğü muayenesini yapacak doktorun muayene şekli ve yönteminden bağımsız olacak şekilde dijital olarak sonuç verecek bir cihazın bulunmadığı, renk körlüğünü giderdiği söylenen lens ve gözlüklerin, bu sorunu tam olarak gideremediği, gözle ilgili diğer sorunlara yol açabileceğinden polisin çalışma usul ve koşulları açısından çözüm olarak görülemeyeceği sonucuna varıldı.

Ayrıca Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde 29 Eylül'de yapılan düzenlemeye göre, anemi, tiroid hastalıkları, safra kesesi polipleri ve taşları, hemanjiom (iyi huylu damar tümörü), cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atnalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatrik tedavi geçmişi gibi birçok konuda polis olmak isteyen vatandaşların lehine olacak şekilde iyileştirme yapıldı.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü, bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkleri ayırt edemez. Normal bir insanın renkleri eksiksiz algılayabilmesi, üç ayrı cins koni hücresinin uyum içinde çalışması ile mümkün olmaktadır. Normal olarak renkleri algılayan görme trikromat olarak tanımlanmıştır. Eğer insan renk görme ve algılamada sadece iki koni hücresine sahip ise sadece iki koni hücresinin algıladığı renkleri ve renklerin karışımlarını görmektedir. Bu durumda eksik olan koni hücresine ait dalga boylarındaki renkleri göremez bu durumdaki kişiler dikromatik renk körü denir.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ NASIL YAPILIR?

Renk körlüğünün ortaya çıkarılması ile renk körlüğü ya da renk görme eksikliği tipinin belirlenmesini sağlayan çok sayıda test vardır. Bunlar; renk körlüğü yani renk görme eksikliği için özel hazırlanmış İshihara Test’i sayesinde teşhis edilir. Bu teste aynı zamanda renk körlüğü testi adı da verilmektedir.Sağlıklı göze sahip olanlar 5 rakamını ayır ederken; tüm renklere karşı renk körü olanlar hiçbir şey göremez.Kırmızı - Yeşil renk körü olanlar 79 olarak okurken; normal görenler 29 olarak görür.

 
 
Yorumlar