EKONOMİ
16 Eki 2017 00:59 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:14

Rekor kırıldı! Türkiye dünyada 2. sırada

Edremit Ziraat Odası Başkanı Çetin, "Türkiye bugüne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız" dedi

Haberi Dinle

 Senelik 300 bin ton barajını geçecek olan Türkiye, böylelikle Yunanistan ve İtalya'nın önüne geçmiş oldu. Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ise 1 milyon 400 bin rekolteyle açık ara farkla İspanya. 

Çetin, Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, zeytin hasat dönemine başlandığını anlatarak, ülke genelinde zeytinyağı rekoltesinde önemli bir artış olduğunu söyledi. 

ÖNEMLİ OLAN MARKALAŞMAK 

Markalaşarak dünya pazarında kalıcı olunması gerektiğinin altını çizen Çetin, "Zeytinyağı politikaları konusunda sadece üretmek yetmiyor. Dünya pazarlarında köprü başı tutmak lazım, markalaşmak lazım. Dünyanın en nadide zeytinyağını dünyanın en iyi yerlerinde, en iyi biçimde pazarlamamız lazım." diye konuştu. 

Çetin, bu yıl için rekolte tahmin çalışmalarının yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: Şunu söyleyebilirim, Türkiye bu güne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Türkiye bu güne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız. Tabii ki bölge bölge rakamlarını tespit heyeti açıklayacaktır. Türkiye bu sene 300 bin ton rekolte ile karşı karşıyadır. Bu durum, önümüzdeki senelerde yaşanacak olan katlanarak büyümenin bir habercisidir. Üreticilerimizin bu durumda markalaşma konusunda çok ciddi adımlar atması ve ellerini çabuk tutmalarını istiyoruz. Dünya pazarı için markalaşma ve pazarlama konuları hayati önem taşımaktadır.

Yorumlar