SİYASET
15 Nis 2017 21:40 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:43

Referandumda nerede oy kullanacaksınız?

Nerede oy kullanacağım sorusu son günlerin en fazla merak edilen konularının başında geliyor. YSK seçmen sorgulama sistemi aracılığı ile yarın (16 Nisan) referandumda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz...

Haberi Dinle

Nerede oy kullanacağım? Referandum süreci yaklaştıkça halkın da nerede oy kullanacağını nasıl öğreneceği merak edilmeye başlandı. Referandum 16 Nisan Pazar günü gerçekleşecek ve bunun öncesinde hangi vatandaşın hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağı sorgulanıyor. 55 milyonun üzerinde seçmenin sandığa gideceği referandum oylamasında nerede hangi sandıkta oy kullanacağını merak eden vatandaşlar için YSK.gov.tr veya e-devlet üzerinden seçmen sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek

Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok işlemi internet üzerinden birkaç bilgi ile kısa sürede yapabilmekteyiz. Sandık sorgulama işlemi de bunlardan birisidir. Yüksek Seçim Kurulu ve E-Devlet sistemi üzerinden gerekli bilgileri girerek sandık sorgulama işlemi yapabilirsiniz. YSK, yaptığı duyuruda sandık bilgilerinin 14 Mart’tan sonra internet ortamında yayınlanacağını belirtmişti. Siz de aşağıdaki linke tıklayarak sandık sorgulama işleminizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

YSK SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

16 Nisan tarihinde gerçekleşecek referandum öncesi bazı illerde sürecin erken biteceğine dair uyarılarda bulunuldu. Doğu illerinde güneşin daha erken batıyor olması dolayısıyla böyle alınan karar, birçok il için geçerli olacak. 

Türkiye'nin doğusunda yer alan bazı illerde oy kullanma işlemi 16.00 itibariye sona erecek. Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde sandık başına gidecek. 

Genel seçimlerde, oy kullanacak olan kişilere nerede ve ne zaman oy kullanacağının yazdığı seçmen kâğıdı gönderilmektedir. Bu işlem genelde seçimden 21 gün önce yapılmaya başlanır. Seçmen kâğıdını alamayan seçmenler, YSK’nın sitesinde “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden nerede oy kullanacağı ile ilgili bilgilerin yazılı olduğu seçmen kağıdını temin edebilirler.

Oy Kullanma İşlemi

Referandum süreci yaklaştıkça halk çeşitli soruların cevabını merak ediyor. Bunlardan birisi de oy kullanma işleminin nasıl olacağı. Halkın yaşadığı bu kafa karışıklığını Yüksek Seçim Kurulu yaptığı açıklama ile sona erdirdi. Yüksek Seçim Kurulu’nda Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olan Ali Kılıç, halkı oy kullanma konusunda bilgilendirdi. Ali Kılıç, 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan referandum ile ilgili oy kullanımının nasıl yapacağını uygulamalı olarak anlattı ve yanlış uygulamaların önüne geçti. İlk olarak oyların geçersiz sayılmaması için sandık başındaki görevli kişilerin dediklerinin dinlenmesi ve aynen uygulanması gerekmektedir. Oy pusulasında beyaz bölümde “Evet”, kahverengi bölümde de “Hayır” seçenekleri bulunmalıdır. Vatandaş tercih ettiği kısma mührü basmalıdır, aksi takdirde oy geçersiz sayılacaktır. Referandum kapsamında oy kullanacak olan kişilerin nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmesi gerekmektedir.

Sandık Görevlisi Sorgulama İşlemi

Referandum yaklaştıkça halk arasında cevabı merak edilen sorulardan birisi de sandık görevlisi sorgulamasının nasıl yapılacağıdır. Sandık görevlisi olmak için parti merkezleri aracılığı ile birçok kişi başvurdu ve nihayet başvurular sonuçlandı. Sandık görevlisi olmak için başvuran adaylar, başvurdukları parti merkezlerine giderek başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebilirler.

Referandum süreci kapsamında 15 Nisan Pazar günü saat 18:00’de bütün partilerin seçim propagandası sona erecek ve 16 Nisan 2016 Pazar günü de halk oy kullanacak.

Yorumlar