19 °c

Ramazan’da sporu iftara yakın yapın

Doç. Dr. İsmet Tamer, oruçluyken yapılacak antrenman ve müsabakaların mümkünse iftara yakın ve serin saatlerde yapılması önerisinde bulundu. Ramazan boyunca beslenme ve uyku düzeninin...

Ramazan’da sporu iftara yakın yapın
09/06/2017 17:02 - Güncelleme : 08/04/2019 10:30

Ramazan boyunca beslenme ve uyku düzeninin değişmesinin, vücudun biyolojik saatinde değişikliğe neden olduğunu, bunun da kilo almaya yol açabileceğini söyleyen Doç. Dr. İsmet Tamer, Ramazan'da uzun süre aç kalındığı için egzersizlere ara verilmesi gerektiği şeklinde yanlış bir algı olduğunu söyledi. Spor yapanların Ramazan'dan çok fazla etkilenmediğini, programlarda bazı değişiklikler yaparak, performans düşüklüğü yaşamadan antrenman ve müsabakaların devam edebileceğini aktaran Doç. Dr. Tamer,  "Oruçlu zamanlarda spor yaparken, alınması gereken karbonhidrat, protein ve sıvının, günün oruçlu olunmayan saatlerine yayılarak tüketilmesiyle karşılanması gerekmektedir. Basit mantıkla, aç ve susuz kalma korkusuyla normal zamandakinden daha fazla besin maddesi tüketilip, egzersiz azaltılır veya ihmal edilirse, açıkta kalan fazla enerji kilo olarak birikecektir" diye konuştu.

DAHA AVANTAJLI OLABİLİR

Ramazan'da uzun saatler boyunca gıda alınamayacağından sporun zamanlamasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Tamer, "Oruçluyken yapılacak antrenman ve müsabakaların mümkünse iftara yakın ve serin saatlerde yapılmasını, mümkün değilse iftardan birkaç saat sonrasına ertelenmesini öneriyoruz. Gerçekten de yoğun şekilde yapılan egzersizlerin iftar öncesine denk getirilmesi, egzersiz sonrası yapılacak iftarla yeterli kalori, sıvı ve besin öğelerinin alınmasına imkân tanıyacaktır. Gün boyunca süren orucun son saatlerinde egzersiz yapılması kulağa mantıklı gelmeyebilir. Zira enerjinin düştüğü, kaslarda glikojen depolarının azaldığı bir zamanda yapılacak egzersizin verimli olmayacağı düşünülebilir" dedi.

SICAK GÜNLERDE SPORU AZALTIN

Sadece sağlık için spor yapanların gün içinde enerjilerini ekonomik kullanmaları ve egzersizi iftardan en az 1-2 saat sonraya ertelemeleri gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Tamer, böylece hem sindirimin kolaylaşacağını hem de kilo almanın önüne geçileceğini belirtti. Doç. Dr. Tamer, Ramazan'da özellikle sıcak günlerde yapılan sporun diğer günlere göre üçte bir oranında azaltılmasının uygun olacağını, bunun performansı fazla etkilemediğini hatta ramazan sonrası 2-3 hafta içinde herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadan eski performansa ulaşılabildiğini kaydetti.

SIVI-ELEKTROLİT DENGESİNE DİKKAT

Sıvı ve elektrolit yetersizliğinin sporcunun baş düşmanı olduğunu anlatan Doç. Dr. Tamer, "Özellikle bu sıcak günlerde yeterli sıvı takviyesi alınmadan spor yapılması, sıvı ve elektrolit eksikliği nedeniyle sıcak çarpmaları, su kaybı ve kaslarda sorunlara yol açabilmektedir. İftardan sahura dengeli bir şekilde sıvı tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan gündelik sıvı miktarına ulaşana kadar sürdürülmelidir" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.