GÜNDEM
21 Haz 2021 14:35 Son Güncelleme: 21 Haz 2021 14:37

PTT'ye Srebrenitsa Katliamı tepkisi

PTT GDAÜ Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı için özel olarak bastırdığı pula Bosnalı Müslümanların katledildiği Srebrenitsa Katliamı'nı inkar eden eski Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dodik’in fotoğrafını bastı. Bu durum karşısında milletvekillerinden ve vatandaşlardan tepkiler yükseldi.

Haberi Dinle

Antalya'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci için özel olarak bastırılan 17 Haziran 2021 tarihli PTT pulunda eski Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in fotoğrafı basıldı. Dodik'in Bosnalı Müslümanların katledildiği Srebrenitsa Katliamı'nı inkar etmesi nedeniyle bu durum karşısında tepkiler yükseldi.

'KABUL EDİLEMEZ'

Habere göre; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, Yazıklar olsun! İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa kıtasında yaşanmış en büyük katliam olan, yaklaşık 8 bin Bosnalı Müslüman'ın katledildiği Srebrenitsa Katliamı'nı inkar eden ırkçı Dodik için bu ülkenin posta teşkilatının özel pul bastırmış olması kabul edilemez! PTT derhal bu yanlıştan dönmeli ve Bosna halkından özür dilenmelidir!” dedi.

'BU YANLIŞ ACİLEN DÜZELTİLMELİ'

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam ise, “Boşnakların sorunu yüzyıllardır bir arada yaşadığı Sırplarla değil, ‘katillerle ve yandaşlarıyla.’ Srebrenitsa Soykırımı için, ‘uydurma’ diyen Bosnalı Sırp milliyetçisi Milorad Dodik için bizim PTT pul bastırmış. Bu yanlış acilen düzeltilmeli. Günahtır” diyerek tepki gösterdi.

'PTT BOSNALI VATANDAŞLARDAN ÖZÜR DİLEMELİ'

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da “Srebrenitsa Katliamı’nı inkar eden Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Milorad Dodik'in resmini hatıra puluna bastırmak gafletine düşen PTT yetkililerini derhal Bosnalı kardeşlerimizden özür dilemeye ve bu yanlışı gidermeye davet ediyorum” mesajını paylaşarak tepkisini ifade etti.

BOŞNAK VATANDAŞLAR SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖSTERDİ

Boşnak vatandaşlar ise sosyal medyada, “Boşnaklar olarak PTT’yi kınıyoruz. PTT, binlerce Boşnak Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Soykırımı için, ‘Uydurma’ diyen Bosnalı Sırp milliyetçisi Milorad Dodik için pul bastırmış. Bu yanlışlığın bir an evvel düzeltilmesini istiyoruz” tepkisinde bulundu.

RESMİ PUL GDAÜ ZİRVESİ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI İÇİN BASILMIŞ

Resmi pulun Antalya'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı için özel olarak bastırıldığı öğrenildi. GDAÜ dönem başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte ortak deklerasyon kabul edildi. Dönem başkanlığının resmi olarak 1 Temmuz 2021’de Yunanistan’a devredileceği açıklandı.

Yorumlar