GÜNDEM
20 Eki 2020 12:14 Son Güncelleme: 20 Eki 2020 14:33

PKK'nın sözde Metina istihbarat sorumlusu etkisiz hale getirildi

Kırmızı bültenle aranan PKK'nın sözde Metina istihbarat sorumlusu "Dara Kato" kod adlı Ahmet Bal MİT'in istihbaratıyla düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi.

Haberi Dinle

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre MİT, "Dara Kato" kod adlı terörist Ahmet Bal'ın bazı PKK mensuplarıyla gizli toplantı yapacağını tespit etti. MİT, toplantının yapılacağı yeri de teyit ederek harekete geçti.

MİT ve Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) geçen günlerde düzenlenen operasyonda Ahmet Bal ve beraberindeki 4 terörist etkisiz hale getirildi.

MİT'in takibindeydi

MİT, 2018-2019 yılları arasında Suriye'den Türkiye'ye patlayıcı ve terörist aktaran terörist Ahmet Bal'ın özel görevlendirmeyle bu yıl Metina'ya geldiğini ve Türkiye'nin bölgedeki askeri operasyonlarına ilişkin bilgi topladığını tespit etti.

2009'da PKK'ya katılan Ahmet Bal 2015'e kadar yurt içi kırsal alanında güvenlik güçlerine karşı birçok eyleme katıldı. 2018'de Suriye'ye geçerek YPS çalışmalarında yer aldı. Suriye'den Türkiye'ye patlayıcı ve terörist aktarımlarını gerçekleştiren kuryelerin sorumluları arasındaydı. 

Yorumlar