GÜNDEM
07 Eki 2019 18:29 Son Güncelleme: 07 Eki 2019 20:02

Pentagon: Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı harekat için hazırlıkla tamamlanırken ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik" ifadeleri kullanıldı.

Pentagon: Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik
Haberi Dinle

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in, hafta sonu ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile Türkiye'nin muhtemel operasyonuna karşın Suriye'nin kuzeydoğusundan Amerikan askerlerini çekme kararı konusunda iletişim halinde olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan, isminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, Pentagon'un Trump'ın Suriye kararından haberdar olduğunu söyledi. 

Yetkili, "Bakan Esper, hafta sonu bu konuda, Genelkurmay Başkanı Milley, Bakan Pompeo, Büyükelçi O'brien ve Başkan ile irtibat halindeydi" dedi. 

ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan yetkili, "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik" ifadesini kullandı. 

Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye'nin üzerinde mutabık kaldığı "güvenlik mekanizması" alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.

Kaynak : AA

Yorumlar