DÜNYA
24 Mar 2017 14:50 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 11:41

Paris'te kadınlara özel otobüs uygulaması başlıyor

Parisli kadınların güvenliği için gece otobüslerine özel uygulama geliyor. Ülkemizde de uygulanmak istenen ancak her defasında bir kesimin "şeriat geliyor" propagandası yapılıyor.

Paris'te kadınlara özel otobüs uygulaması başlıyor
Haberi Dinle

Paris Toplu Taşıma Sendikası (STIF) konsey toplantısında aldığı bir kararla kadınlara yönelik tacizi engellemek adına gece otobüslerine "talep üzerine durak" uygulamasını getireceğini duyurdu. Bu uygulama ile yolculara, iki durak arası, evlerine en yakın yerde inme imkanı sunulacak.

Ile-de-France Bölge Başkanı Valerie Pecresse'in, daha önce de toplu taşıtlarda güvenlik görevlisi sayısının artırılacağını açıklamıştı. Uygulama, başarılı sonuç verdiği takdirde, bölgedeki tüm gece otobüslerini kapsayacak.

Öte yandan 2015'te Kadınlar ve Erkekler Arası Eşitlik Yüksek Konseyi'nin (HCEfh) Fransa'da yaptığı bir araştırmada katılımcı kadınların yüzde 100'ünün toplu taşıtlarda en az bir kere tacize uğradığı ortaya çıkmıştı.

ÜLKEMİZDE "ŞERİAT GELİYOR" PROPAGANDASI YAPILMIŞTI

Bir süre önce kadınlara özel otobüs uygulaması tartışmaya açılmış, hatta bazı belediyeler tarafından hayata geçirilmişti. Pembe otobüs, özel otobüs gibi farklı isimlerle tartışıldığı günlerde, sosyal medyada "şeriat geliyor" propagandasıyla bu projeye karşı çıkılmış ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı iddia edilmişti.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Yorumlar