DÜNYA
13 Oca 2020 15:08 Son Güncelleme: 13 Oca 2020 15:09

Pakistan Mahkemesi, Pervez Müşerref'in idam kararını bozdu

Pakistan Mahkemesi, 1999'da darbeyle yönetimi ele geçiren ve geçtiğimiz ay idam kararı verilen Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in idam kararını bozdu. Pakistan Ordusu, Müşerref'in idam cezasına çarptırılması sonrasında muhtıra gibi bir mesaj yayımlamıştı.

Haberi Dinle

Pakistan'da 1999 yılında darbeyle göreve geldikten sonra 2008'e kadar ülkeyi yöneten Pervez Müşerref, vatana ihanet davasında idama mahkum edilmişti.

İDAM KARARI BOZULDU

Pakistan Mahkemesi, Müşerref hakkındaki idam kararını bozdu.

ORDU MUHTIRA VERMİŞTİ

Müşerref'in idam kararı sonrasında Pakistan Ordusu karara tepki gösterişti. Ordunun resmi açıklamasında, "Verilen karar Pakistan Silahlı Kuvvetleri tarafından büyük bir acı ve ıstırap ile karşılanmıştır. 40 yıldan uzun süredir ülkesine hizmet eden ve ülkesinin savunması için savaşan eski ordu komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Pakistan Cumhurbaşkanı vatan haini olamaz. Gerçek bir hukuki süreç gerçekleşmemiştir. Özel yetkili mahkeme yasası ve kendini savunma hakkı ihlal edilmiştir. Dava çok hızlı bir şekilde karara bağlanmıştır. Pakistan ordusu, Pakistan İslam Cumhuriyeti Anayasasına uygun bir karar verilmesini beklemektedir" ifadelerine yer verildi.

 

Yorumlar