GÜNDEM
19 Eki 2021 12:56 Son Güncelleme: 19 Eki 2021 13:05

Özdemir Bayrakta'dan şehit Yarbay'a: Kanını dökenlere hasımım

İHA ve SİHA teknolojisinden çığır açan Özdemir Bayraktar'ın vefatının ardından paylaşılmaya başlanan ve Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın da olduğu asrei kamuflajlı fotoğrafın sırrı ortaya çıktı. Özdemir Bayraktar ve oğullarının yanında yer alan Yarbay daha sonra şehit oldu. Özdemir Bayraktar, şehit Yarbay'a ithafen "Kanını dökenlere hasımım, dostlarına hısımım" demi

Haberi Dinle

Türkiye'nin ilk yerli üretim İHA’larını ve SiHA’larını üreten Baykar Savunma’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar dün vefat etmişti. Bayraktar, bugün Fatih Camiinde kılınacak cenaze namazı sonrasında defnedilecek.

Özdemir Bayraktar'ın vefatının ardından İHA ve SİHA üretimini gerçekleştiren oğulları Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın da olduğu askeri kamuflajlı bir fotoğrafı çokça paylaşılmaya başlandı. O fotoğrafın ve İHA'ların o isimle ilgisinin sırrı da çok geçmeden ortaya çıktı.

YARBAY MELİH GÜNOVA

Sabah'ın haberine göre Özdemir Bayraktar Türkiye'yi keşif ve gözetlemede uluslararası boyunduruktan kurtaracak milli bir proje yapmak istiyordu. Bölgenin şartlarını görmek için 2000'in başında Güneydoğu'ya gitti. Şırnak 6. İç Güvenlik Tugayı'nda tanıştığı Yarbay Melih Gülova da aynı konuda kafa yoruyordu.

"TERÖRE TEKNOLOJİK BİR ÇARE ARIYORUM" DEMİŞTİ

Özdemir Bayraktar'a, "Teröre karşı teknolojik bir çare bulmaya çalışıyorum" dedi. Tugay'ın bulunduğu Gabar Dağı eteklerinde hemen bir teknoloji atölyesi kuruldu. Özdemir Bayraktar ile oğulları ve mühendisler iki yıl boyunca bu atölyede çalıştı. Prototipler hazırlandı, uçuruldu. Döner kanatlı ilk mini İHA Malazgirt bu atölyede yapıldı.

TERÖRİSTLERİN TUZAĞINDA ŞEHİT DÜŞTÜ

Özdemir Bayraktar ile yakın dost olan Yarbay Melih Gülova 2007 Haziran'ında Şırnak'ta teröristlerce uzaktan patlatılan bir bombayla şehit düştü.

Özdemir Bayraktar'ın şehit yarbay için hazırladığı panonun altında yazdıkları: Acını unutmadım, sözüm söz! Seninkilere rağmen bu projeleri evlatlarıma sunacağım. Kanını dökenlere hasımım, dostlarına hısımım.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR: KOMUTANIN VASİYETİNİ TAMAMLADIK

Komutanın ölümünün ardından Özdemir Bayraktar ve ekibi çalışmalarını daha da hızlandırdı. 2014'te ilk İHA TSK envanterine alınırken Özdemir Bayraktar şehit arkadaşını, "Bu projeler, bu başarılar aslında onların eseridir. Komutanın vasiyetini tamamladık" diyerek andı.

Yorumlar