28 °c

Otomobil devi Renault'a büyük şok!

ABD yönetiminin İran'a ambargo kararı, 15 yıldır bu ülkede üretim yapan Renault'u da vurmak üzere. Renault İran`dan çıkıp Afrika`ya yönelmenin hesaplarını yapmaya başladı.

Otomobil devi Renault'a büyük şok!
29/07/2018 12:05 - Güncelleme : 05/04/2019 14:44


ABD yönetiminin İran'a ambargo kararı dünya devi şirketlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararlar nedeniyle bu kez Renault İran planlarını değiştirmek zorunda kalacak.

Bloomberg'de yer alan habere göre, Renault'un her ne kadar Amerika'da bir pazarı olmasa da ortağı Nissan'ın ABD'deki varlığı Fransız devini İran'dan çıkış planı yapmaya zorluyor.

Renault'nun COO'su Thierry Bollore, analistlerle yaptığı bir konferans konuşmasında, başta Afrika olmak üzere yeni iş fırsatlarına baktıklarını belirterek, İran'da kaçırılan iş fırsatlarını telafi etmek istediklerini söyledi.

Renault geçtiğimiz yıl İran'ın Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu ve yerel ortağı Parto Negin Naseh ile lokal üretimi yüzde 75 oranında artırmak için anlaşma imzalamıştı.

Şirket bu anlaşma kapsamında henüz kapasite artırımına geçmemiş olsa da 2003 yılından bu yana diğer iki partneriyle üretim yapıyor.

Renault'un İran'daki pazar payı yüzde 8 seviyesinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.