9 °c

Oruçluyken ağız kokusundan kurtulmak çok kolay

Ramazan'da ağız kokusundan kurtulmak için, soğuk sıvı tüketmemeye, dişleri iyi fırçalamaya ve tüketilen gıdalara dikkat edilmeli. Ramazan ayında iftarda ve sahurda soğuk sıvı tüketimi, ağız kokusuna neden oluyor.

Oruçluyken ağız kokusundan kurtulmak çok kolay
27/05/2017 15:41 - Güncelleme : 08/04/2019 10:35

Ramazan ayında iftarda ve sahurda soğuk sıvı tüketimi, ağız kokusuna neden oluyor.

ILIK SIVI TÜKETİLMELİ

Ağızda meydana gelen kokuların genelde, ağız boşluğunda biriken bakterilerle alakalı olduğunu belirten uzmanlar, Ramazan'da ılık su ya da sıvı tüketimi ile ağız kokusuna müdahale etmenin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Uzmanlara göre, Ramazan'da ağız kokusunun asıl nedeni diş ve diş etleri değil, dildeki biriken bakteriler...

Dilin yapısı itibariyle sıvı gıdaları emmesi nedeniyle ağız kokusu Ramazan'da fazla oluyor. İftarda ve sahurda dil dişlerle ve diş etleriyle beraber fırçalanırsa kokudan kurtulunabilir.

SÜT ÜRÜNLERİ AĞIZ KOKUSUNU ÖNLÜYOR

Sahurda ve iftarda süt ürünleri tüketmenin de ağız kokusunu engellediğini söyleyen uzmanlar, "Sarımsaklı olan, pastırma tarzı, sucuk tarzı ürünleri tükettiğimiz takdirde gündüz ne yaparsanız yapın bu kokunun önüne geçemeyeceksiniz. Mümkün olduğu kadar Ramazan'da sahur döneminde kahvaltılık ürünlerin hayvansal gıdaların süte endeksi olan gıdaların tüketimi bu kokuların önüne geçilmiş olacak. Aynı zamanda vücut direncini de biraz daha artıracaktır" diye uyardı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.