GÜNDEM
07 Tem 2022 15:16 Son Güncelleme: 07 Tem 2022 17:34

Öldürülen doktor Ekrem Karakaya'nın cenaze töreninde Bakan Koca'ya büyük protesto

Konya'da görev yaptığı hastanede hasta yakını tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın cenazesi memleketi Kayseri'nin Develi ilçesinde toprağa verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Dr. Karakaya’nın cenaze törenine katıldı. Bakan Koca’yı bazı sağlık çalışanları tören sonrası alkışlarla protesto ederken, kalabalıktan “İstifa” sesleri de yükseldi.

Haberi Dinle

Dün Konya Şehir Hastanesi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ekrem Karakaya'nın cenazesi memleketi Kayseri'ye götürüldü.

Dün akşam yakınları tarafından teslim alınan cenaze öncelikle baba ocağına, ardından törenin yapılacağı alana götürüldü.

Ekrem Karakaya'nın tabutuna Türk Bayrağı serildi, törene katılanların gözyaşları sel oldu.

Cenaze törenine sağlık çalışanları beyaz önlükleriyle katılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da tören alanına geldi.

BAKAN KOCA'YA TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı bazı sağlık çalışanları cenaze töreni sonrası alkışlarla protesto ederken, kalabalıktan “İstifa” sesleri de yükseldi. Bakan Koca, beraberindekilerle birlikte tepki gösteren kalabalığa bir süre bakarak alandan ayrıldı.

DR. EKREM KARAKAYA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Dr. Ekrem Karakaya'nın cenazesi Develi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Yeni Mahalle'de yaşayan ailesinin evine getirildi.

İlçeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evin önündeki taziye çadırını ziyaret etti. Koca, Karakaya'nın ailesine, ağabeyi Mehmet Murat Karakaya'ya sarılarak başsağlığı diledi.

8 çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olan Karakaya'nın kız kardeşleri, eşi ve yeğenleri, "Şehit Uzm. Dr. Ekrem Karakaya" yazan tabutun başında gözyaşı döktü. Kız kardeşleri, "Sen bizim hem babamız hem ağabeyimizdin, sana daha doyamadık." diyerek ağladı.

Karakaya'nın naaşı, cenaze aracıyla Cumhuriyet Meydanı'na getirildi. Buradaki törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, doktorlar ve vatandaşlar katıldı.

BAKAN KOCA: "HİÇBİR HEKİM ASLA YALNIZ OLDUĞUNU HİSSETMEMELİ"

Törene katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şehir Mezarlığında gazetecilerin sorusu üzerine, tarifsiz bir acı yaşadıklarını, başkasının yaşamını korumak için yemin eden bir hekimin canına kıyıldığını söyledi.

Bir baba, bir evlat, bir eş, bir hekimin hayattan kopartıldığını belirten Koca, şunları kaydetti:

"Canice katledildi. Şehidimiz, doktor Ekrem Karakaya'ya Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine, yakınlarına, sağlık camiamıza başsağlığı diliyorum. Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli. Devlet iradesinin bütün gücüyle yanımızda olduğunu bilelim.

Vatandaşlarımıza, halkımıza özellikle hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza daha çok saygı ve özellikle önemli bir tutum bekliyorum. Sağlık çalışanlarımıza, hekim arkadaşlarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş anlamına gelir. Milletimiz başı sağ olsun." diye konuştu.

ALKIŞLI PROTESTO

Tören sırasında zaman zaman alkışlı protesto yapıldı, tekbir getirildi. Burada konuşan ağabey Mehmet Murat Karakaya, kardeşinin sadece kardiyolog olmadığını, rahatsızlığı bulunan herkesle yakından ilgilendiğini dile getirdi.

İlçedeki tüm hastaların kardeşine başvurduğunu anlatan Karakaya, şöyle konuştu:

"Simam biraz kardeşime benzediği için ilçede gezerken insanlar ayağa kalkardı. Yaklaşınca, 'Lütfen oturun, ben Ekrem değilim.' derdim. Dün belki de Ekrem'in saldırıya uğradığı saatlerdi, bir ağabey balkondan seslendi, 'Anjio oldum, haberin var mı hocam?' dedi. Ben de kesin beni Ekrem zannetti dedim, 'ben Ekrem değilim, geçmiş olsun.' dedim.

Ekrem Kayseri'de, Develi'de, Karabük'te, Konya'da böyle tanınıyordu. Rabbim rahmetiyle muamele eylesin, cennetiyle müşerref eylesin. Tıp camiasını anlıyorum, doktor kardeşlerimiz, Sağlık Bakanımız burada, biraz önce Cumhurbaşkanımızla konuştuk. Gerekli önlemler alınacak inşallah. Sizin hassasiyetinizi anlıyoruz.

"TEKBİRLERLE UĞURLAYALIM"

Sadece bir şey istirham ediyorum, burası cenaze ortamı. Tüm dostlardan, doktor arkadaşlardan, Develi halkından ve misafirlerden Ekrem kardeşimizi rahmeti rahmana uğurlarken tekbirlerle uğurlayalım. Geldiniz, Allah razı olsun, lütfen Ekrem'i bu şekilde yolculuğuna uğurlayalım."

Konuşmanın ardından cenaze namazı kılındı. Sağlık Bakanı Koca'nın da omuz verdiği tabut, askeri törenle cenaze aracına konuldu. Karakaya'nın naaşı Şehir Mezarlığına defnedildi.

Karakaya'nın Elif ve Sena adında 4 ve 5 yaşlarında iki kız çocuğu olduğu öğrenildi.

Yorumlar