21 Kas 2023 14:09 Son Güncelleme: 21 Kas 2023 14:44

Ogün Samast hakkındaki yeni iddianame kabul edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast hakkında hazırlanan yeni iddianame kabul edildi. Samast 26 Aralık'ta hakim karşısına çıkacak. Samast’ın ''silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek'' suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Ogün Samast hakkındaki yeni iddianame kabul edildi
Haberi Dinle

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkındaki iddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Samast'a "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, savcılıkça hazırlanan iddianame üzerindeki incelemelerini tamamladı ve ilk duruşmanın 26 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırdı.

İddianamede Hrant Dink'in ailesi, Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan gibi kişiler müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Yasin Hayal'in "suç örgütü yöneticisi olmak", Erhan Tuncel ve Ogün Samast'ın ise "suç örgütü üyesi olmak" suçundan ceza aldıkları ifade ediliyor.

İddianamede Samast'ın 5 Aralık 2014'teki savcılık ifadesine de yer verilerek, şunları söylediği aktarılıyor: "Önceki mektubumda bahsettiğim gibi Yasin Hayal beni Erhan Tuncel'in evine götürdü. Ben o sırada evde bilgisayar oyunu oynuyordum. Bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak bölümü vardı ve mutfağın kapısı açıktı. Yasin Hayal ile Erhan Tuncel konuşuyordu ve ben de bu konuşmaya kulak misafiri oldum. Erhan Tuncel'in 'Ramazan Akyürek ve Fuat müdür' diye konuştuğunu duyunca dikkat kesildim. Yasin Hayal, 'O zaman sırtımız sağlam.' dedi. Evden çıktıktan sonra Yasin'e bu isimleri sordum. Yasin, 'Ben Ramazan Akyürek'i tanıyorum. İsmen de tanıyorum, Trabzon'da müdürlük yapmış birini biliyorum ama Fuat müdür kim?' dedim. Yasin bana, 'Erhan'ın tanıdıklarıydı. Başlangıçta başka bir çocuğa bu işi yaptıracaktık, ama o vazgeçti. Erhan Tuncel bu kişilerden referans aldı. Ramazan müdür hatta 'İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkamızda herkes var. Düşün, büyük bir kahraman olacaksın. Vazgeçersen seni rezil ederim, yakarım seni.' dedi. Ben de başta dediğim gibi 'Peki' dedim. Yasin Hayal'a 'Peki, olay nasıl gerçekleşecek?' diye sordum. Yasin bana, 'Doğrudan vuracaksın ve bu şekilde imzanız olacak.' dedi. Ayrıca bana Samsun'a dönerken otobüsten bayrak verdi ve 'Eğer burada yakalanırsan, Ramazan müdür açığa çıkar.' dedi."

7 YIL 6 AYDAN 12 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Ogün Samast hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği ifade edilen iddianamede, Samast hakkında ele geçirilen bir kısım delillerin örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğunu, bu irtibatla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender'le birlikte Samast'ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu anlatılıyor.

Ogün Samast'ın "suça sürüklenen çocuk" olarak yer aldığı iddianamede, Samast'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi isteniyor.

 

Yorumlar