GÜNDEM
21 Haz 2022 10:27 Son Güncelleme: 21 Haz 2022 10:40

Öğretmenlikte formasyona Danıştay engeli!

Eğitim Fakültesi yerine bölümlerden mezun olanların öğretmen olabilmesine imkan sağlayan pedagojik formasyon için Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı geldi. Karar sonrası, formasyon almak isteyenler, sürecin nasıl devam edeceğini merak etmeye başladı.

Haberi Dinle

Uzun süredir tartışılan ‘pedagojik formasyon’ konusu yargıya taşındı. Geçen sene Yükseköğretim Kurulu, Millî Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde pedagojik formasyon eğitimine ilişkin usul ve esasların güncellendiğini duyurdu.

Açıklamada “Üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecektir” denildi.

DANIŞTAY'DAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

O tarihten sonra Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olabilmesini sağlayan belge olan formasyon alabilmek için öğrenciler üniversitelerde eğitim için başvurdu ve kontenjanlar açıldı.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, bu adımın yanlış olduğunu söyleyerek yürütmenin durdurulması için geçen yılın ekim ayında Danıştay’a başvurdu. Danıştay 8’inci Daire ise yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Alınan karar ile halen süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların hukuki etkisine binaen yasal dayanağı ortadan kalktı. Kararda “Pedagojik eğitim sertifika programı açılış izni verilen üniversitelerin, ‘Başvuru ve Yerleştirme’ başlıklı 5. maddesinin 2. fıkrasında hukuka uyarlık bulunmamakta. ‘Rehberlik Alanına’ yapılacak atamalarda ‘Psikoloji Bölümü’ mezunları yönünden dava konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

"YENİ İŞSİZ ÖĞRETMENLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ"

Türkiye Gazetesi’nden Mahmut Özay’a konuşan Türk PDR Derneği ve Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat şunları söyledi:

“İptal olacağını herkes biliyordu. Limitsiz, oransız kontenjanlar açıldığı ve hatta birçok fakültede staj için fiziki ortam imkânı olmadığı hâlde şartlar gözetilmeden açıldığı ortadaydı. 700 bine yakın öğretmen MEB’e atama beklerken ve özel okullarda asgari ücrete dahi iş bulamazken yeni işsiz öğretmenler oluşturulmasının önüne geçildi.

“FORMASYON EĞİTİMİNDE DOĞRU DÜRÜST DERS YOK”

‘Hiçbir şey olamıyorum bari öğretmen olayım’ mantığı doğru değil. Eğitim, 7-8 dersle öğretmen yapılarak sunulacak kadar ucuz bir hizmet değil. Kaldı ki verilen pedagojik formasyon eğitiminde, öğretmenlik meslek yetkinliğini sağlayacak doğru dürüst ders de bulunmamaktadır” dedi.

Yorumlar