GÜNDEM
26 Mayıs 2016 11:50 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:21

New York Times, terör örgütü PKK’nın hendek itirafını yazdı

New York Times muhabiri Robert F. Worth, Güneydoğu izlenimlerini kaleme aldığı yazıda bazı PKK’lıların yapılanların yanlış olduğunu itiraf ettiğini dile getirdi.

Haberi Dinle

New York Times muhabiri Robert F. Worth’un Güneydoğu izlenimlerini kaleme aldığı yazıda bazı PKK’lıların yapılanların yanlış olduğunu itiraf ettiğini dile getirdi.

ABD’nin saygın gazetesi New York Times, hafta sonu eki için ‘Hendeklerin arkasında’ başlığıyla bir dosya haberi kapak yaptı. İnternet sitesinde önceden yayınlanan 19 sayfalık haberde gazetenin muhabiri Robert F. Worth’un izlenimleri yer aldı.

19 sayfalık dosya haberden öne çıkan satırbaşları ise şöyle;

DEVLETE KARŞI İSYAN STRATEJİSİ DELİLİK

- 9 aylık çatışmaların ardından özellikle orta sınıf Kürt vatandaşların çoğu PKK’nın hendek kurup devlete karşı isyan stratejisinin delilik olduğunu düşünüyor.

HALK PKK'YI SORUMLU TUTUYOR

- Diyarbakır’ın Sur bölgesi şehrin ekonomik kalbi ve alışveriş merkeziydi. Şimdi binlerce kişi işsiz kaldı, kent viraneye döndü. Barış sürecinde yeni oteller inşa eden yatırımcılar kaçtı. PKK’nın kalesi olduğu iddia edilen Cizre’de bile halk olan bitenden PKK’lıları sorumlu tutuyor.

"SONUÇ ALAMAYACAKSINIZ"

- Hendeklerin arkasında geçirdiğim sürede PKK içinden sessiz de olsa çatlak seslere şahit oldum. Bunlardan biri 24 yaşındaki bir kadın keskin nişancıydı: “Kobani’de savaşırken sonuç alacağımızı biliyorduk. Burada bir sonuç alamazsınız. Ben sonuç getirmeyen bir şey için ölmek istemem. İnsanlar soruyor: Bu hendekleri kazmak doğru muydu?”

- Bölgedeyken Ömer Aydın isimli bir üst düzey PKK’lı bana hayat hikayesini anlattı. Konuşma tarzı bana burada sıradan insanların hayatlarını riske attıklarının farkında olduğunu gösterir gibiydi. ABD’ye döndükten sonra Ömer Aydın’ın öldüğünü öğrendim.

Kaynak: Haber7

Yorumlar