GÜNDEM
08 Haz 2021 21:53 Son Güncelleme: 08 Haz 2021 23:24

Naci Görür'den Karaismailoğlu'na 'Kanal' tepkisi: Umarım şaka yapmıştır

Prof. Dr. Naci Görür, Bakan Karaismailoğlu'nun Marmara’daki müsilaj sorununa çözüm olarak Kanal İstanbul’u göstermesinin hayret verici ve üzücü olduğunu belirterek, “Umarım şaka yapmıştır” dedi.

Haberi Dinle

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'nun 'Kanal İstanbul deniz salyasını bitirecek' açıklamasının hayret verici olduğunu söyledi.

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Ulaştırma Bakanımızın Marmara’daki müsilaj sorununa çözüm olarak Kanal İstanbul’u göstermesi hayret verici ve üzücüdür. Umarım şaka yapmıştır. Sevgiyle."

KARAİSMAİLOĞLU NE DEDİ? 

“Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu," diyen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul'un %2.8'ine denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız. Toplam maliyeti 15 milyar dolar. Üzerinde 6 köprü var; fiyata bunlar dahil, 5 yılda tamamlayacağız."

Yorumlar