DÜNYA
01 Eyl 2017 01:50 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:44

Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

Birleşmiş Milletler , Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddetten kaçan sivillerin üzerine roketatar saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddetten...

Haberi Dinle

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddetten kaçan sivillerin üzerine roketatar saldırısı düzenlendiğini, 27 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın (Rohinga) Bangladeş'e giriş yaptığını ve 20 binden fazla kişinin ise sınırda bekletildiğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, BM Din ve İnanç Özgürlüğü  Özel Raportörü Ahmed Şahid ve BM Azınlık Sorunları Raportörü Fernand de  Varennes'in yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "27 binden fazla kişi,  Myanmar'dan Bangladeş'e Cox’s Bazar bölgesinden giriş yaparken 20 binden fazla  kişi de sınırda bekletiliyor ve sayı giderek yükseliyor." ifadelerine yer  verildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yanghee Lee, ülkede askerlerin  ayrım gözetmeksizin Arakanlı Müslümanları öldürdüğü ya da yaraladığını belirterek  "Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlara, roketatarlı saldırı düzenlendiğine dair  birkaç güvenilir kaynaklardan bilgi geldi. Bölgede gittikçe kötüye giden şiddet  çemberi büyük bir endişe oluşturuyor ve bu durumun acil olarak sonlandırılması  gerekir." değerlendirmesinde bulundu. 

Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanların tahliye edilmesine yardım  etme çağrısında bulunan Yanghee Lee, "Yetkililer, şiddetten etkilenen bölgelerde  yaşayan sivillerin daha güvenli bölgelere tahliyesinde yardımcı olurken Arakanlı  Müslümanlara ise yardımcı olmuyor." görüşünü aktardı. 

KESİN TESPİT YAPILAMIYOR 

Ülkedeki insani durumun kötüleşmeye devam ettiğini vurgulayan Yanghee  Lee, "On binlerce insanın büyük çapta insan hakları ihlallerine maruz kalma riski  taşımasından endişe duyuyorum." uyarısında bulundu. 

Arakan'da, 25 Ağustos'ta polis kontrol noktalarına yapılan saldırının  ardından Myanmar güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonların Müslümanlara  yönelik katliamlara dönüştüğü belirtilmişti. Myanmar yönetimi, dünyadan tecrit  ettiği bölgelere giriş çıkışlara izin vermediği için ölen sivillerin sayısına  ilişkin kesin tespitler yapılamıyor. 

Saldırılar nedeniyle birçok Müslüman evlerini terk etmek zorunda  kalırken ordu tarafından yakılan onlarca köy yaşanılamaz hale gelmişti.  Köylerinden kaçan on binlerce Arakanlı Müslüman, nispeten güvenli bölgelere ya da  kaçak yollardan Bangladeş'e geçmeye çalışıyor.

Yorumlar