28 Kas 2021 18:43 Son Güncelleme: 28 Kas 2021 18:58

Mustafa Cengiz vefat etti

Bir süredir tedavi altında olan Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Mustafa Cengiz 71 yaşında hayatını kaybetti. Mustafa Cengiz Galatasaray'ın 37. başkanlığını yapmıştı.

Mustafa Cengiz vefat etti
Haberi Dinle

Eski Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, 71 yaşında hayatını kaybetti. Galatasaray Kulübü'nden yapılan resmi açıklamada, "Galatasaray Spor Kulübü 37. Başkanı Sn. Mustafa Cengiz'i kaybettik. Başkanımız'a Allah'tan rahmet; ailesine, sevdiklerine ve camiamıza başsağlığı dileriz" denildi.

İŞTE GALATASARAY'IN PAYLAŞIMI:

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

25 Aralık 1949 Nizip, Gaziantep doğumlu Mustafa Cengiz 71 yaşında hayatını kaybetti. Hayat Cengiz ile evli olan Mustafa Cengiz bir çocuk babasıydı. Gaziantep Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Burada eğitimini tamamladığında ise Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev aldı. TANSA Genel Müdürlüğü yapan Cengiz, 12 Eylül Darbesi'nin ardından memuriyetten ayrıldı ve Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Mustafa Cengiz Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevlerinde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yapan Cengiz 20 Ocak 2018'de Galatasaray SK başkanı seçildi.

Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Darüşşafaka Cemiyeti, Büyük Kulüp, Mülkiyeliler Vakfı üyesi olan Cengiz İngilizce, Arapça ve Fransızca biliyor.

Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere "Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem." diyerek cevap verdi.

6 Mayıs 2021'de kişisel Twitter hesabından Galatasaray'ın yapılacak ilk seçiminde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas'a devretti.

Yorumlar