SONDAKİKA
27 Eyl 2016 08:17 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:38

Moody’s’in oyununa inat Türk tahviline 4 kat talep

Moody’s’in sipariş not indirimi, Türkiye’ye güveni sarsamadı. Hazine’nin üç ihalesine 19.5 milyar TL ile satışın 4 katı talep geldi.

Haberi Dinle

Moody’s’in sipariş not indirimi, Türkiye’ye güveni sarsamadı. Hazine’nin üç ihalesine 19.5 milyar TL ile satışın 4 katı talep geldi.

21 Eylül'de yaptığı değerlendirmede, "Türkiye ekonomisi darbe girişiminin şokunu atlattı" deyip, 23 Eylül'ü 24'e bağlayan gece yarısında 'talimat' üzerine Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çeken Moody's'e piyasalardan tokat gibi cevap geldi. Moody's'in Türkiye'ye yönelik yaratmak istediği olumsuz algı operasyonuna rağmen, Hazine'nin gerçekleştirdiği 3 ihaleye yaklaşık 4 kattalep gelirken, faiz de beklentilerin altında kaldı.

Hazine, eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde dün üç ihale gerçekleştirdi. Rekabetçi olmayan teklifler de dahil olmak üzere üç ihaleye 19 milyar 554 milyon liralık teklif gelirken, kamular dahil, satış tutarı 5 milyar 891 oldu.

10 YILA 5 KAT TALEP

Hazine'nin dünkü ihalelerinde özellikle uzun vadeli kağıtlara yoğun ilgi gösterilmesi, yatırımcıların Türkiye'nin geleceğine olan güvenin en önemli göstergesi olarak dikkat çekti. 14 Ocak 2026 vadeli tahvilin ihalesinde 10 milyar 534 milyon liralık satışın neredeyse 5 katı talep geldi. Öte yandan Hazine bugün 2 milyar TL tutarında kira sertifikası ihracına çıkarak, Türkiye'ye duyulan güveni de bir kez daha gözler önüne serdi.

15 TEMMUZ'UN DÜŞÜK FAİZ ARTÇI DEPREMİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Moody's'in değerlendirmesinin siyasi içerikli algı operasyonu olduğunu belirterek, "Bu açıklamayı 15 Temmuz'un artçısı olarak görüyorum" dedi. Kurtulmuş, Türkiye ekonomisini tedirgin edecek para çıkışının olmayacağını kaydetti. Moody's'in 21 Eylül'deki olumlu açıklamasını hatırlatan Kurtulmuş, "Bu perspektif nasıl oldu da iki gün sonra tam tersine çevrildi?" diye konuştu.

BEKLENENDEN DÜŞÜK FAİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kredi notundaki düşüşe rağmen Hazine ihalelerine güçlü talep geldiğini ve faizlerin beklentilerden düşük olduğunu belirtti. Şimşek Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin makro temelleri sağlam" dedi. Hazine, kamu kurumlarına yapılan satışlar da dahil olmak üzere üç ihalede toplam 6 milyar 442 milyon TL borçlanmış oldu.

Yorumlar