GÜNDEM
22 Mayıs 2022 15:52 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2022 16:15

Miting uyarısı yapılmıştı! ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı!

ABD Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçiliğin, CHP'nin İstanbul Maltepe mitingi öncesinde uyarısından duyulan rahatsızlık, büyükelçiye iletildi. Konuyla ilgili açıklamada "Ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır" denildi.

Haberi Dinle

ABD, CHP'nin dün Maltepe'de düzenlediği 'Milletin Sesi' mitingine gidilmemesi yönünde kendi vatandaşlarına çağrı yapılmıştı.

Büyükelçilik açıklamasında "Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının" denmişti. Bunun üzerine ABD Büyükelçisi Jeff Flake Dışişleri'ne çağrıldı.

Diplomatik kaynaklar, Flake'in çağrılması konusunda "Sanki önemli bir problem varmış gibi yansıtılması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"ABD Büyükelçiliğince dün (21 Mayıs) İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün (22 Mayıs) Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletilmiştir.

Büyükelçi Flake’e, söz konusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtilerek, bu husustaki rahatsızlığımız ifade edilmiştir.

Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.

Büyükelçi Flake’e ayrıca, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayınlanabilecek seyahat / gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasını beklediğimiz iletilmiştir."

NE OLMUŞTU?

ABD Büyükelçiliği'nin uyarısında şu ifadeler yer almıştı:

"21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe'de CHP'nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü önlem aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının."

Yorumlar