İSLAM
09 Mar 2021 11:16 Son Güncelleme: 09 Mar 2021 11:17

Mısır Yargıtayı izinsiz Kur'an-ı Kerim basımına ceza getiriyor

Mısır Yüksek Mahkemesi, Mushaf'ı ve Peygamber Efendimizin hadislerini izinsiz basanlara ceza verdi. Mısır Yüksek Mahkemesi, Kahire Ceza Mahkemesi'nin 1985 tarihli Mısır Kanunu'nun 102 maddesinin 5. fırkasının yasallığı nedeniyle açtığı davayı reddetti.

Haberi Dinle

Bu madde, Musafların ve Peygamber hadislerin izinsiz basılmasıyla ilgiliydi. El Ezher İslami İlimler Derneği'nden izin almadan Mushaf ve Peygamber Efendimizin hadislerini izinsiz basanlara ceza verilmemesinin caiz olmadığı belirtilmektedir.

Mısır Yüksek Mahkemesi, bazı terörist grupların suç davranışlarını haklı çıkarmak için Kuran'ın bazı ayetlerini çarpıttıkları için, yeni kararın basılı Musafın sağlığını garanti altına aldığına karar verdi. Bu nedenle bu tür suçlular cezalandırılmalıdır.

Mısır matbaalarının farklı rivayetlerde Kur’an bastığını ve en tepesinde Varş rivayeti yer almaktadır. Orta ve Arap Mağrip ülkelerinde (Kuzey ve Kuzeybatı Afrika'da beş ülke) yaygındır.

Kur’anlar muhatablara ulaşmadan önce, sayfaların ve ayetlerin sırasına göre yazım hatası veya yanlışlık içermemesi için beş aşamada incelenir.

Yorumlar