GÜNDEM
14 Eki 2020 22:33 Son Güncelleme: 14 Eki 2020 22:38

Miçotakis'ten yaptırım tehdidi: AB, Türkiye'ye karşı elindeki tüm kozu kullanacak

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine devam etmesi halinde AB'nin elindeki tüm araçları kullanmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Haberi Dinle

Atina'da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı kabul eden Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, görüşme sırasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerine verilecek olası tepkiler hakkında konuştu.

"EN GEÇ ARALIK AYINDA KARARIMIZI VERECEĞİZ"

Kısa süre önce yapılan AB zirvesinde Türkiye'ye AB'yle ilişkileri yeniden başlatma ya da agresif tutumun sürdürülmesi halinde sonuçlarına katlanma arasında tercih yapma mesajı verildiğini savunan Miçotakis, "Görünene göre, maalesef Türkiye ikinci yol tercih etti. Avrupa Konseyi çıkarımlarının 21. maddesine göre Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal ederek tek taraflı eylemlere ve provokasyonlara devam etmesi halinde, AB olarak elimizdeki tüm araçları ve seçenekleri kullanacağımız net şekilde anlaşılıyor. Gelişmeleri dikkatlice takip edeceğiz ve en geç aralık ayında kararımızı vereceğiz" ifadelerini kullandı. 

"YAŞANANLARDAN HİÇ KİMSE MEMNUN DEĞİL"

Miçotakis, son günlerde yaşananlara bakıldığında Maas'la zor koşullarda bir araya geldiğini belirtti.

Özellikle Avrupa Konseyi'nin çıkarımları ışığında hiç kimsenin son yaşananlardan memnun olamayacağını düşündüğünü söyleyen Miçotakis, "Brüksel'de mutabık kalınan hususların tamamen anlaşılır olduğunun herkes tarafından hatırlanması çok önemli. Kısa süre önce alınan kararda, iyi niyetle diyalog yürütülmesi ve AB'nin çıkarlarına ters düşen ve uluslararası hukuk ile AB'ye üye ülkelerin egemenlik haklarını ihlal eden tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiği belirtilmişti. Bu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için ön koşul" diye konuştu.

YUNANİSTAN'DAN NAVTEX TEPKİSİ

Oruç Reis'in yeni bir Navtex duyurmasına Yunanistan tepki gecikmemişti. 

Geminin doğal gaz arama faaliyetleri yürütmesi için harekete geçirilmesini kınayan Yunan Dışişleri Bakanlığı, "Bu, doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adımdır" açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar