SİYASET
12 Tem 2021 15:15 Son Güncelleme: 12 Tem 2021 15:19

MetroPOLL'ün anketinde dikkat çeken detay: MHP'de kan kaybı büyük

MetroPOLL Araştırma'nın halka “Bu pazar seçim olsa önceki seçimde oy verdiğiniz partiye tekrar oy verir misiniz?” sorusunu yönelttiği ankete göre, iktidar kanadında en çok kan kaybeden MHP oldu. Ankete göre seçmenin yüzde 69'u bu pazar milletvekili seçimi olsa daha önce oy attığı partiyi seçecek. Yüzde 15.8 ise başka bir partiye oy vereceğini söylüyor.

Haberi Dinle

Metropoll Araştırma'nın yaptığı son ankete göre, seçmenin yüzde 69'u bu pazar bir milletvekili seçimi olsa daha önce oy verdiği partiyi tercih edeceğini söylüyor. Seçmenin yüzde 16'sı ise gelecek seçimde başka bir partiye oy vereceğini belirtti. Kararsız olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 8,3, "Fikrim/cevabım yok" diyenlerin oranı yüzde 7 oldu. 

Seçmenini en çok kaybeden partinin MHP olduğu görüldü. MHP seçmeninin yüzde 51.6'sı yeni bir seçimde başka bir partiye oy vereceklerini dile getirdi. MHP seçmeninde kararsızların oranı yüzde 1.2, 'Fikrim yok' diyenlerin oranı 2.5 olarak ölçüldü.

Seçmen kaybında MHP'yi Saadet Partisi izledi. Saadet seçmeninin yüzde 20'si başka bir partiye oy verme eğiliminde.

En çok seçmen kaybeden üçüncü parti CHP oldu. Yüzde 20 oranında katılımcı "Bu pazar seçim olsa oyumu başka partiye atarım" seçeneğini işaretledi. Kararsızların oranı yüzde 7.4, 'Fikrim yok' diyenlerin oranı yüzde 5.6 oldu.

AK Parti'nin oy kaybı ise yüzde 11 olarak ölçüldü. AK Partili seçmenin yüzde 9'u kararsız, yüzde 5.1'i 'Fikrim Yok' seçeneğini işaretledi.

İYİ Partili seçmenin yüzde 9.2'si yeni bir seçimde başka partiye oy vereceklerini dile getirdi.

HDP'deki seçmen kaybı ise yüzde 5.9 oldu. Yüzde 10.1 kararsız olduğunu ifade etti. Yüzde 8.9 ise 'Fikrim yok/Kararsızım) seçeneğini işaretledi.

Araştırmaya göre, bu pazar milletvekili seçimi olsa 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy verdiği partiye oy vereceklerin dağılımı şöyle:

24 Haziran’da oy verdiğim partiye oy veririm: Yüzde 61

Başka bir partiye oy veririm: Yüzde 15.8

Kararsızım: Yüzde 8,3

Fikrim yok: Yüzde 7,0

Muhalefet kanadından en çok kan kaybedenler: SP ve CHP

İktidar kanadında en çok seçmen kaybeden parti: MHP

Yorumlar