13 Şub 2024 07:31 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 07:38

Meteoroloji uyardı! Türkiye yağışlara teslim olacak

Geçtiğimiz hafta etkisi gösteren sıcak hava yerini yağışlara bırakacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin, Türkiye genelinde beklenen hava durumuna ilişkin açıklama yaptı. Tekin, yurt genelinde sıcaklıkların düşeceğini ve yer yer kuvvetli sağanaklar ile fırtınaların eseceğini belirtti.

Meteoroloji uyardı! Türkiye yağışlara teslim olacak
Haberi Dinle

Önceki hafta mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar, bu hafta yerini yağışlara bırakıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin, bu kapsamda yurt genelinde beklenen hava durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

“ÜLKEMİZ YENİ HAFTAYLA BİRLİKTE YAĞIŞLI SİSTEMİN ALTINA GİRDİ"

Yurt genelinde sıcaklıkların düşeceğini ve yer yer kuvvetli sağanaklar ile fırtınaların eseceğini söyleyen Tekin şu ifadeleri kullandı;

“Ülkemiz yeni haftayla birlikte yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına girdi. Pazartesi günü batı kesimlerde etkisini gösteren yağışlı sistem, salı günü iç kesimlere kadar sokulacak ve hafta boyunca ülkemiz genelinde yağışları göreceğiz”

"MARMARA BATISI VE KIYI EGE'DE YAĞIŞLAR KUVVETLİ OLACAK"

Akdeniz ve Güney Ege’de yer gök gürültülü sağanak olacağını aktaran Tekin şunları söyledi;

“Doğu kesimlerde karla karışacağını ve kar şeklinde yağışları göreceğiz. Özellikle yarın iç kesimlerde güneyli yönlerden rüzgar fırtına şeklinde esecek. Dikkatli olunmalı. Bununla birlikte ise yarın salı günü sabah saatlerine kadar Marmara batısı ve kıyı Ege'de yağışlar kuvvetli olacak”

“ANTALYA'DA ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLİYORUZ”

Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla çevrelerinde yağışların kuvvetleri olacağını belirten Tekin, şöyle konuştu:

“Buradaki vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istemekteyiz. Antalya'da çok kuvvetli yer yer şiddetli yağış bekliyoruz. Pazartesi günü akşam saatlerinde başlayacak. Salı günü gün boyunca devam edecek. Özellikle Antalya'nın merkez ilçelerinde yüz kilograma yakın yağış düşebilir. Dikkatli olunmalı. Buralar ise Konyaaltı, Döşemealtı, Kepez, Muratpaşa, Aksu ve Kemer çevrelerinde yağışların çok kuvvetli ve olmasını bekliyoruz.”

"YURDUN KUZEY VE BATI KESİMLERİNDE SICAKLIK DÜŞECEK"

Isparta ve Burdur’un doğusunda kuvvetli sağanağın olacağını anlatan Tekin, yağışların Salı günü akşama kadar devam edeceğini aktardı. Tekin, bu çevredeki vatandaşların sel, su baskını ve ulaşımda aksamalara karşı önlem alması gerektiğini dile getirdi.

Yağışlı sistemin Çarşamba günü hemen hemen tüm yurtta etkili olacağının vurgulayan Tekin, “Çarşamba günü ise Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvet olacak dikkatli olunmalı. Perşembe günü ise Hakkari, Şırnak ve Van’ın güneyinde yağışların kuvvetli olmasını tahmin etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Tekin, hava sıcaklığında ise yurdun kuzey ve batı kesimlerinde dört ile altı derecelik bir azalışın söz konusu olacağını belirtti.

ANKARA

Ankara’nın hava durumunu değerlendiren Tekin şunları söyledi:

“Başkentte üç gün boyunca yağışları bekliyoruz. Aralıklarla sağanak yağış kendini gösterecek. Hava sıcaklığı Salı günü 15 derece, Çarşamba günü 9 derece, Perşembe günü ise 7 dereceye kadar düşecek. Gece sıcaklıkları 5 ile 7 derece arasında seyredecek”

İSTANBUL VE İZMİR

İstanbul’da ise üç gün boyunca yağışın kendini göstereceğine dikkati çeken Tekin şunları kaydetti:

“Günün en yüksek sıcaklığı Salı 14, Çarşamba 12, Perşembe ise 9 dereceye kadar düşecek. İzmir'e baktığımızda ise İzmir'de de yarın yağışı göreceğiz sağanak yağışlı. Çarşamba ve Perşembe günü yağış ara verecek fakat rüzgar kuvvetli esecek. Yine kuvvetli rüzgara karşı dikkatli olunmalı. Hava sıcaklığı üç gün boyunca 15 ile 17 derece arasında seyredecek”

Yorumlar