DÜNYA
30 Kas 2020 17:28 Son Güncelleme: 30 Kas 2020 18:03

Merkel'den Türkiye açıklaması: Anlaşma sağlanamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkiye dair bir açıklama yaptı. Merkel, "AB-Türkiye ilişkilerinde istediğimiz kadar ilerleme sağlayamadık" ifadelerini kullandı.

Haberi Dinle

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ilişkilerinde istenen ilerlemenin sağlanamadığını söyledi.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, bugün Antalya Limanı'na dönüş yapmıştı.

AB: TEK BİR HAMLE YA DA AÇIKLAMA İLE HAREKET ETMEYECEĞİZ

Konu ile ilgili konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, AB liderlerinin Türkiye'den beklentileriyle ilgili açık bir şekilde mesaj verdiğini aktaran Stano, "AB liderleri, aralıkta bir araya gelecek ve Türkiye'nin gerilimi azaltma ve yapıcı diyalog alanında beklentileri yerine getirip getirmediğini değerlendirecek. AB liderleri, tek bir açıklama ya da hamle üzerinden hareket etmeyecek. Değerlendirme sürecinde, belirlenen süre zarfındaki davranışlar ve açıklamalar göz önünde bulundurulacak" ifadesini kullanmıştı.

NATO'DAN ORUÇ REİS AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dönmesinin Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesine yardımcı olacağını, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ayrıştırma usulleri konusunda ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracağını söyledi.

 

Yorumlar